Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше

«Активна Громада» – всеукраїнська ініціатива, яка має на меті активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ на системній основі для добробуту в громадах України.

«Активна Громада» була створена внаслідок Революції Гідності на базі Інституту «Республіка» (тут історія створення). 

Ініціатива стартувала в грудні 2014 року як пілотна в Київській області у селі Тарасівка та місті Богуслав, і протягом 2015-2022 років масштабувалася на майже усі області в Україні:

- Ми представлені мережею системних координаторів у 20 громадах України: Ужгород, Чернівці, Рівне, Здовбиця Рівненської області, Дрогобич Львівської області, Івано-Франківськ, Одеса, Кропивницький, Богуслав Київської області, Київ, Житомир, Дніпро, Запоріжжя, Краматорськ Донецької області, Суми, Черкаси, Полтава, Жмеринка Вінницької області, Хмельницький, Кам’янець-Подільський Хмельницької області.

- Наші координатори – найкраще розуміють, як активізувати та залучити громадян, є комунікаційними людьми-хабами у своїх громадах та є навченими й сертифікованими Національним демократичним інститутом тренерами.

- З 2014 року ми залучили понад 240 000 громадян (на трьох рівнях):

 • формування місцевих ініціатив;
 • розробка місцевої політики та впровадження інструментів участі;
 • сприяння реформам на місцевому та національному рівнях.

- Ми втілили 7 всеукраїнських кампаній:

 • «Стеж за грошима» – моніторинг фінансування політичних кампаній у партнерстві з Рухом Чесно у 2015 році;
 • «Задай курс владі» – формування та адвокація розроблених громадянами програм, спрямованих на кандидатів у депутати та міські голови на 2015 рік. Надалі кампанія розвинулася до забезпечення практик публічних консультацій між органами місцевого самоврядування та громадянами (2018-2021 рр.);
 • «Етичні стандарти для місцевих виборних осіб» – впровадження етичних кодексів для місцевих рад, реалізовано спільно з ГО «Ейдос»;
 • «Активна Громада: децентралізація» – діалог влади та громад для сприяння децентралізації у 2018 році у партнерстві з Інститутом громадянського суспільства;
 • «Впровадження стандартів доброго врядування через публічні консультації на рівні міністерств» – поширення практики публічних консультацій щодо розробки стратегічних документів серед Кабміну та Міністерств. Ми співпрацювали з Міністерством освіти та науки, Міністерством охорони здоров'я, Міністерством соціальної політики та Секретаріатом кабінету міністрів за підтримки Національного Демократичного Інституту;
 • «Якісна інформація – якісний вибір» – моніторинг згадок політичних партій перед виборами 2019 року та протидія дезінформації серед громадян у партнерстві з Громадським радіо.
 • «Активна громада: право вибору» – підвищення стандартів політичної культури України, залучення громадян до обговорення політичних реформ з 2017 року до сьогодні.


З часу повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну ми розширили наші напрямки діяльності до таких:

1. Надаємо психологічну допомогу, як індивідуальну, так і групову через:

 • індивідуальні психологічні консультації;
 • проведення тренінгів по роботі з емоціями;
 • проведення подій для дорослих і дітей з елементами арттерапії.

2. Проводимо навчання для представників допомагаючих професій, активістів по роботі з Посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). 

3. Ведемо інформаційну роботу серед населення України, інформуємо міжнародну спільноту через щоденні оперативні звіти про ситуацію в громадах України, історії у форматі інтерв’ю з ВПО, волонтерами, активістами (відео/текст).

4. Активно волонтеримо – наші координатори надавали гуманітарну допомогу переселенцям та постраждалим громадам, допомагають виїжджати з гарячих точок; ми надавали допомогу медикаментами переважно приватним особам з гарячих точок, які цього потребують; закуповуємо рації та інші засоби для військових.


Проєкти у 2023 році:

1. Проєкт «Активна Громада: Право вибору».
Мета: підвищення рівня політичної культури України серед населення в Україні через психологічну підтримку, юридичні консультації, менторство ініціативних груп, громадських та волонтерських організацій, проведення обговорень національних реформ та відновлення, впровадження інформаційної кампанії. Поширюється на 24 громади України. Керівниця проєкту – Наталія Малиновська


2. Напрямок з розбудови консенсусу.

Мета: організація подій, спрямованих на розвиток діалогу та побудову консенсусу в 10 громадах для комфортного співжиття представників органів місцевого самоврядування, місцевих громадян та громадян, які знайшли прихисток в громаді.
Керівниця напрямку – Наталія Андрієнко

3. Напрямок «Українці за кордоном».
Мета полягає в залученні представників української діаспори та біженців, що об'єднались у волонтерські, громадські ініціативи, організації, фонди за кордоном до участі в обговоренні та просуванні національних реформ, зокрема компонентів Національного плану відновлення.
Країни: Велика Британія, США, Канада, Бельгія, Швейцарія, Ізраїль, Японія, Аргентина, Таїланд.
Керівниця напрямку – Тетяна Ігнатьо

4. Проєкт «Парламент та громадяни: відкритий діалог у період війни».
Мета полягає у розвитку відкритого та якісного діалогу між громадянами й народними депутатами України для впровадження змін до законодавства у сфері відновлення та розвитку добробуту в країні.
Керівник проєкту – Віталій Гліжинський


5. Проєкт «Відновимо себе – відновимо Україну».
Проєкт націлений
на різносторонню психологічну допомогу переселенцям, активістам, місцевим мешканцям, що страждають від війни та покращити рівень порозуміння в громаді між цими групами.
Керівниця проєкту – Олександра ГліжинськаОлександра Гліжинська – засновниця ВІ «Активна Громада» та виконавча директорка Інституту «Республіка».

Віталій Гліжинський – національний координатор ВІ «Активна Громада».
У команді київського офісу 14 осіб, у регіонах – 42 координаторів та координаторок ВІ «Активна Громада».


Звіт Інституту "Республіка", Всеукраїнської ініціативи "Активна Громада" за 2022 рік 

Звіт Інституту "Республіка", Всеукраїнської ініціативи "Активна Громада" за 2023 рік