Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
30 Серпня 2021
Тетяна Кавуненко

В рамках проведено моніторингу стану реалізації карти розвитку Іршавської громади у лютому-липні 2021 року стало відомо, що, на жаль, депутати Іршавської міської ради та сільських рад 7 скликання (до місцевих виборів 25 жовтня 2020 року), що приєднались до міської громади, не практикували публічне звітування перед громадянами.

135

1. Вступ. Законодавче регулювання звітності депутатів 

Статтею 16 Закону України “Про статус депутата місцевих рад” встановлено, що депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

При цьому, звіт депутата місцевої ради може бути проведено в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення. Депутат місцевої ради не пізніше, як за сім днів повідомляє виборців про час і місце проведення звітування через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб.

Слід мати на увазі, що депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю. Витрати, пов’язані з проведенням звітів депутатів місцевої ради перед виборцями та їх зустрічей з ними, здійснюються коштом відповідних місцевих бюджетів у межах затверджених на ці цілі видатків.


2. Практика звітування в місцевій радіВ рамках проведено моніторингу стану реалізації карти розвитку Іршавської громади у лютому-липні 2021 року стало відомо, що, на жаль, депутати Іршавської міської ради та сільських рад 7 скликання (до місцевих виборів 25 жовтня 2020 року), що приєднались до міської громади, не практикували публічне звітування перед громадянами.

Таким чином, ніхто з депутатів новообраної міської ради за грудень 2020 року не подав звіту. Разом з цим, наразі депутати міської ради вивчають питання щодо впорядкування звітування перед громадянами та невдовзі очікуємо на ухвалення відповідних рішень. А також, очікуємо на проведення звітування депутатів міської ради перед виборцями за грудень 2020 року та 2021 рік у лютому 2022 році. 


3. Співпраця з владою у цифрах та коментарях

В червні 2021 року спільно з міською радою провели Форум розвитку громади. Щоправда, через карантинні обмеження, захід відбувся в онлайн форматі. Під час заходу заслухали інформацію про стан реалізації 52 завдань від громадськості новообраній міській раді – Карта розвитку громади – до 2024 року. Поки що 38,5% питань Карти перебувають на етапі вивчення та пошуку ресурсів для їх реалізації. 


Мешканці Іршави, які брали участь у підготовці Карти, очікують на її поступову реалізацію до завершення каденції. Наша територіальна громада досить маленька та й зі скромними бюджетними можливостями, тому так чи інакше будуть визначатись пріоритети та поступово реалізовуватись. Власне, на сьогодні у громаді триває процес коригування стратегії розвитку міста Іршави до 2025 року. Для підсилення відповідальності за стан реалізації карти розвитку громади більшість із 52 завдань будуть відображені у плані реалізації зазначеної Стратегії. Про це на форумі зазначив секретар міської ради, Іван Васильович Семак.

Також у період лютого-липня 2021 року силами “Активної Громади” проведено ряд зустрічей з ініціативною групою громадян та проведено 8 тренінгів з питань розвитку громади та взаємодії з місцевою владою та побудови діалогу.


4. Виклики та історія успіху

Найбільшою перешкодою для роботи у громаді у період з лютого по липень 2021 року були карантинні обмеження. Практично усі активності та обговорення відбувались в онлайн форматі. Проте, ініціативній групі спільно з міською радою вдалось виконати щонайменше 1 завдання Карти розвитку громади. Міська рада повністю профінансувала видатки та забезпечила усі навчальні заклади міста спортивним інвентарем для уроків фізичного виховання. 


5. Практика моніторингу виконання КРГ ініціативними групами

Учасниками ініціативної групи переважно є освітяни, тому пріоритетними питаннями для них були освітянські. Власне, завдяки чіткості пріоритету та наполегливості вдалось зреалізувати питання щодо спортивного інвентарю для шкіл. Учасники групи спілкувались із депутатами та службовцями міської ради та постійно тримали руку на пульсі ухвалення рішень по Карті розвитку громади. Для людей це важливо, бо саме вони доклали минулого року багато зусиль до формування 52 завдань від громади. Ми вже знаємо, що малими успішними кроками, гуртується успішна громада.   


6. Підсумок

Ініціативна група мешканців Іршавської громади долучилась до робочої групи з коригування стратегії розвитку громади. Від так, очікується інтеграція завдань Карти розвитку у Стратегії громади. А це є запорукою планомірного врахування міською радою побажань громадськості у наступних періодах та підсилює статус учасників ініціативної групи. Адже, стратегічне управління передбачає створення та діяльність моніторингового комітету за досягненням цілей, завдань та проєктів стратегії.  


Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.


Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.