Міні-проект “#BukNetwork: школа громадського активізму у Чернівцях” був впроваджений “Ресурсним центром у Чернівцях” (підрозділ громадської організації “Справа Кольпінга в Україні”) для надання комплексної підтримки вразливим групам населення Чернівецької області.
Головною метою було посилення спроможності вразливих категорій громадян брати участь в суспільно-політичному житті своїх громад на Буковині та впливати на прийняття рішень владою та формувати мережі однодумців.
“Ресурсний центр у Чернівцях” працює в напрямку поширення доступності надання соціальних послуг для вразливих категорій та над залученням представників вразливих груп населення до процесів прийняття рішень щодо надання підтримки та розподілу наявних ресурсів, тим самим зміцнюючи місцеві демократичні структури. Участь у міні-проєкті від Активної громади збігається з метою діяльності РЦ тому ми вирішили, що наші проєкти доповнюють один одного. При реалізації проєкту було заплановано та проведено два заходи: Тренінг-інтенсив з громадського активізму та Хакатон BukNetwork: історії успіху з Буковини.
На тренінгу-інтенсиві за допомогою методології «Дерева проблем / дерева рішень» присутні розбиралися із власними й запропонованими кейсами, навіть згенерованими штучним інтелектом, зокрема напрацювали ідеї щодо банку ресурсів переселенців, політичної просвіти молоді, соціалізації та інтеграції дітей шляхом безоплатного опанування англійської мови і т.д.
Вонипрактикувались в моделюванні проєктів: визначенні цілей, завдань та результатів, виявленні та взаємодії із зацікавленими сторонами, окресленні плану дій тощо. Також дізналися більше про фандрейзинг, особливості розробки грантових заявок, можливості самореалізації в громадському секторі і т. д.
На Хакатоні запрошені мали можливість розповісти про свою діяльність, про досягнення та проблеми, знайти однодумців та обмінятись контактами для подальшого розвитку своїх ініціатив.
На початку реалізації проєкту наша команда розподілила обов’язки та відповідальність, ми працювали злагоджено, ефективно та на певних етапах підтримували та замінювали один одного.
- Валерій Загорський - координатор “Ресурсного центру у Чернівцях” - подача проектної заявки, фінансові розрахунки та звітність;
- Марина Мелешко - референт по освітнім заходам, ВПО, асистувала в проведенні заходів, залучення учасників до заходів, написання постів;
- Інна Пашанюк надавала консультативну допомогу в оформленні проектної заявки та пошук тренера для семінару;
- Тетяна Мосін - залучений тренер, проведення тренінгу-інтенсиву із громадського активізму.
Основні завдання та методи проєкту :
- проведення тренінгу-інтенсиву із громадського активізму щодо імплементації адвокаційних кампаній, юридичного оформлення діяльності, грант-менеджменту (15 учасників);
- організація хакатону #BukNetwork: історії успіху з Буковини щодо обміну досвідом та налагодження співпраці (30 учасників);
- подальше менторство сформованих в рамках проєкту ініціативних груп;
- реалізація інформаційної кампанії з метою привернення уваги до проблем цільової аудиторії (3 статті у ЗМІ).
Першим заходом нашого проєкту був "Тренінг-інтенсив з громадського активізму". Основною задачею ми бачили пошук цікавого, компетентного тренера, розробка програми тренінгу та інформування потенційній ЦА про захід. Ми розглядали декілька варіантів проведення та наповнення тренінгу і врешті зупинились на найкращому - запросили Тетяну Мосін. Попередній досвід роботи вказував на те, що у громаді є достатньо активної аудиторії, тому запрошення та реєстраційні форми були розповсюджені на ФБ сторінці РЦ Кольпінга, у волонтерських та переселенських групах області, також деяких учасників запрошували особисто. Це все дало свій позитивний результат - реєстрацію довелось закривати досить швидко. Організаційно-технічні питання з організації заходу вирішували разом, розподіливши обов’язки та підтримуючи один одного. Наступним заходом був запланований Хакатон. Для його проведення ми не планували запрошувати когось зі сторони. Осі організаційні питання також вирішували самостійно по вже напрацьованій схемі.
Реалізація кожного етапу була важлива, цікава та додавала певного досвіду. На Тренінгу деякі учасники не тільки познайомились один з одним, обмінялись контактами, але й напрацювали ідеї для спільних проєктів. Те саме відбулось і на Хакатоні. Наприклад, учасниця що отримала близько 10 відмов за проєктом створення групи скандинавської ходьби сконтактувала з ГО які шукали подібні проєкти для своєї аудиторії (літні люди з окупованих територій).
Учасниця Тренінгу, Світлани Марченко, пише: «Мій запит був щось нове почути та чомусь навчитися… Я зрозуміла, що треба максимально масштабуватися: розширювати свій простір не тільки на рівні ВПО, а й комунікувати із місцевою владою, співпрацювати з організаціями, подаватися на проєкти».
В структурі проєкту ми запланували також публікації історій успіху в ЗМІ. Ми контактували та запрошували на заходи представників місцевих ЗМІ, вони підтверджували свою участь, але у відповідний час на заходи не приходили нічим не пояснюючи свою відсутність. Дуже шкода, що нам напевно не дуже вдалось донести цінність поширення інформації про громадський активізм до місцевих ЗМІ.
Ми впевнились, що активні громадяни потребують організаційної підтримки для навчання та втілення їх ідей. Знайомство, спілкування та спільна діяльність дозволяє побудувати та зміцнити соціальні зв’язки мешканців громад.
Ми дуже радіємо з того приводу, що на Хакатоні відбулось знайомство Ярослави Хижняк з представниками ГО Help Age. Це знайомство продовжилось тим, що Ярослава нарешті реалізує свою ідею з організації групи скандинавської ходи для чого вона вже закінчує навчання та отримує Сертифікат тренера. За допомогою ГО Help Age перше заняття групи скандинавської ходи відбулось 28 січня про що ми бачили пости в ФБ.
Цитата Олени Саржевської, представника HelpAge International: "Добрий день! Дуже вдячна за захід "Хакатон" від Ресурсного центра Кольпінга. В якому в приємній обстановці ознайомилась з досвідом активних людей, як ВПО згуртовані з місцевими активістами громади. Саме працюючи в міжнародній гуманітарній організації HelpAge International в проєкт було необхідно знайти тренера по скандинавській ході. На заході, при спілкуванні познайомилась з Ярославою Хижняк, яка мріяла займатися розвитком цього виду спорту. І я з радістю запропонувала спробувати скандинавську ходу в проєкті НАІ, але з людьми 60+ і розповіла, що в проєкт вже закуплено необхідне обладнання. Нам тільки потрібні тренери освідчені і з сертифікатом саме по скандинавській ході. Ярослава погодилась пройти сертифікацію, ми почали набирати людей і тестувати заняття. Не все виходить одразу, але ми почали і будемо продовжувати. Дякую за організацію і поштовх гуртуванню - це важливо!"
За час реалізації міні-проєкту ми розширили базу контактів як тренерів, так і активних, небайдужих громадян. Вкотре впевнились, що не має різниці між місцевими мешканцями громади та людьми, що вимушені були приїхати на Буковину; важлива активна громадянська позиція та бажання покращувати середовище в якому людина проживає.
Подальші кроки – плануємо проводити навчальні та нетворкінгові заходи для розширення підтримки активних громадян та їх ініціатив. Також налагоджена співпраця з (поки що) двома волонтерськими групами стосовно надання гуманітарної допомоги.
Заключення – мережування та навчання надають натхнення та підвищують залученість мешканців громад, що посилює їх спроможність впливати на суспільне життя.
Довідка. Стаття написана за результатами діяльності ініціативної групи "Ресурсний Центр Кольпінга у Чернівцях" в рамках підтримки адвокаційних кампаній ініціативних груп Всеукраїнською ініціативою "Активна Громада по проєкту "Активна Громада: Право вибору", який реалізовується завдяки підтримці Національного Демократичного Інституту (NDI) та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.
Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар