У грі-моделюванні, яка пройшла в Хмельницькому 5 травня, взяли участь майже 40 мешканців громади, серед яких були: підприємці, представники громадських організацій та благодійних фондів, внутрішньо переміщені особи, психологи, соціальні працівники, студенти, викладачі, волонтери, члени родин військових, юристи, бібліотекарі.
У Хмельницькому 5 травня 2023 року пройшла гра-моделювання: “Майбутнє волонтерства у громадах”. Організатори — Всеукраїнська ініціатива “Активна громада” в партнерстві з “Active Group”.
Всього у грі взяли участь майже 40 мешканців громади, серед яких були: підприємці, представники громадських організацій та благодійних фондів, внутрішньо переміщені особи, психологи, соціальні працівники, студенти, викладачі, волонтери, члени родин військових, юристи, бібліотекарі.
На початку гри модератор Олександр Позній запропонував визначити ролі, які в Хмельницькій громаді впливають на розвиток та майбутнє волонтерства. Учасники згенерували 30 ролей. Після цього, учасники та учасниці обирали для себе роль, яку «відігравали» у наступних частинах заходу.
Олександр зауважив: «За допомогою таких заходів ми можемо пояснити молоді, студентам, волонтерам, представникам громадськості, як їм краще працювати, об’єднуватись, до кого потрібно стукати, доносити свою думку та лобіювати прийняття потрібних рішень».
Керівниця проєкту «Право вибору» Наталія Малиновська зазначила: «В процесі гри учасники вибирають для себе ролі: інколи вони співпадають з тим, чим вони займаються в реальному житті. Інколи, навпаки, ролі можуть бути дуже протилежними. Тому в кожному місті ми маємо різні історії, різні ситуації, адже особливістю кожної гри є те, що вона відповідає характеру свого міста».
Гра-моделювання складалась із двох тактів, під час яких учасники взаємодіяли між собою, відповідно до обраної ними ролі. Після кожного такту учасники давали зворотний зв'язок та розповідали, як вони себе почували у своїй ролі, чи були якісь складнощі, з ким вони змогли поспілкуватись та до чого домовитись.
Після першого такту учасники зазначили, що «Мер» намагалась спілкуватись із багатьма учасниками, вирішували питання щодо залучення коштів. До представників влади часто звертались ВПО та одержувачі послуг. Так, внутрішньо переміщені особи намагались знайти інформацію щодо алгоритму дій: куди звернутись, де зареєструватись, де взяти інформацію стосовно допомоги.
Учасники часто контактували із психологами та соціальними працівниками – розповідали про потреби, запити та шукали підтримки й консультації.
Неодноразово лунав запит стосовно пошуку роботи, створення робочих місць, нових бізнесів. Під час гри учасники, а зокрема місцевий бізнес та лідери думок, домовились про створення соціальних підприємств, що дозволить залучити уразливі категорії населення та акумулювати кошти на вирішення проблем у місті.
«Моя роль була «Лідери думок» і я можу зробити висновок, що людям дуже важко. Я говорила з усіма і чула коментарі, що людям страшно, не вистачає коштів, ВПО не мають за що годувати сім'ю. Я говорила із мером, діаспорою, запропонувала бізнесу ідею пошиття одягу для військових, залучила блогерів і намагалась зробити так, щоб усі були почутими», - поділилася своїми враженнями учасниця гри-моделювання.
«Я не розуміла, до кого звертатись, куди найперше потрібно йти та де можна отримати допомогу чи інформацію. Відчувала себе розгубленою», - розповіла Ольга, яка мала у грі роль ВПО.
Своєю чергою, Катерина, якій дісталася роль «Мера», зазначила, що «намагалась спілкуватись з усіма дотичними, бо хотіла залучити кошти в місто".
"До мене звертались ВПО щодо автоматизації черги видачі допомоги. Також - звертались представники громадських організацій та лідери думок. Разом ми вирішили організувати низку благодійних заходів", - додала вона.
Після двох тактів гри учасники об’єднались в чотири команди й вже у групах напрацьовували сценарії розвитку волонтерства в громаді та в країні: інертний, провальний, оптимістичний та проривний. Напрацьовані сценарії та ідеї учасники презентували та розповідали, як їм працювалось за певним сценарієм розвитку.
Варто зазначити, що команда яка працювала над проривним сценарієм назвала його «дивовижним», бо намагаючись допомогти та вирішити одну ситуацію, вдалось об’єднати багато людей, напрацювати нові ідеї та в результаті реалізувати багато змін. І, як зазначили учасники, саме так ми українці й діємо – об’єднуючись реалізовуємо неймовірні ініціативи.
«Я дуже задоволена заходом, ці 4 години промайнули дуже швидко. Мені тема волонтерства дуже цікава і хочеться в неї поглинути ще глибше, тому сьогодні отримала багато цінного досвіду. Я приїхала в місто приблизно рік тому з сім’єю і мені хочеться вливатись в цю громаду і все більше і більше інтегруватися, налагоджувати спілкування та комунікацію», - розповіла учасниця заходу Ольга.
«Гра мені сподобалась, люди всі активні й дуже активно відігравали свої ролі, комунікували між собою. Такі ігри дуже добре показують нашу теперішню реальність», - Дмитро, учасник гри-моделювання.
«Вдячна за те, що поширюєте такі ідеї та активності, бо з власного досвіду можу сказати, що часто молодь не розуміє свою роль в громаді. Тут можна зсередини побачити як взаємодіяти, зрозуміти, що ти хочеш робити і як саме це зробити», - каже учасниця Людмила.
«Ситуації під час гри були дуже цікаві, я під час заходу зрозумів, що як студент, як ланка суспільства можу дійсно багато чого зробити й зрозумів, як важко різним громадянам, організаціям, якщо вони є нарізно і не вміють співпрацювати між собою», - діляться учасники.
«Дуже корисно, коли людина може вийти за рамки й спробувати щось неформальне і нове для себе. Тобто, ми тут всі майже незнайомі люди і я б не стала за інших умов говорити із людьми, яких бачу вперше, про такі важливі речі, про наше майбутнє, про свої прагнення, а тут під час гри нам доводилось це робити. Ми підходили один до одного, знайомились, запитували про проблеми, що турбує, як допомогти. І це дуже цінно і класно, що ми мали можливість вийти за межі свого комфорту й отримали цікавий досвід, дякую!».
Дані сесії покликані змоделювати поле майбутнього громади, знайти там місце для волонтерів таким чином, щоб розвиток і громади, і волонтерів відбувався якнайкраще.
Довідка. Заходи відбуваються за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) та Агенства США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту “Право вибору”.
Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.
Авторка: Юлія Мазур, регіональна координаторка ВІ "Активна Громада" міста Хмельницький
Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар