Поки частина країни здригається від вибухів та полихає у вогні, в місті Черкаси підлітки ВПО мають змогу забути про пережите жахіття та знову відчути радість життя.
На вулиці темніє та тихо падає сніг. А в затишному просторі прикрашають зал для різдвяної вечірки. Здавалося б: яка вечірка, в країні війна? Але учасники вечірки не звичайні. Це підлітки ВПО, які за своє коротке життя вже пережили більше, ніж деякі дорослі. Вони збираються не вперше. Різдвяна вечірка - це підсумкова зустріч року.
А почалось все приблизно рік тому, коли декілька жінок, тікаючи від війни, переїхали зі своїх міст до Черкас.
“Коли опинилися в Черкасах, то було відчуття відірваності: ми втратили домівки, роботу, звичний ритм життя, побут. В той же час ми розуміли, що нашим дітям ще важче, бо в них немає того життєвого досвіду, що є в нас. Тим паче, підлітковий вік накладає свої незручності: треба обирати професію, більше відповідальності та більше обов’язків, зміни в організмі… Тож ми стали думати чим зайняти наших підлітків таким чином, щоб вони знову відчули радість життя.” - говорить координаторка ініціативної групи Діна Проскура.
Так зародилась ідея створення табору для підлітків, куди кожен бажаючий зміг би прийти та корисно для себе провести час. Спочатку це виглядало як міні клуб, але потім про нього почали дізнаватись небайдужі люди та пропонувати свої послуги на безоплатній основі. Потім в режимі “сарафанного радіо” про табір почали дізнаватись переселенці та приводити сюди своїх дітей-підлітків.
“Так потихеньку- потихеньку табір розширювався, з’являлись нові ідеї для заходів, але бракувало коштів на їх реалізацію.І тут до нас звернулись засновники благодійного клубу та табору “СвіТи” (Львів) і запропонували відкрити клуб "СвіТи” Черкаси. Звичайно, ми погодились!” - продовжує свою розповідь пані Діна.
Так в Черкасах з’явились “СвіТи”. Завдяки табору підлітки змогли відвідати групові тренінги з відновних практик, прокачати скіли англійської мови, побувати на цікавих майстер-класах, квестах та розвиваючих іграх. Влітку три групи переможців творчих конкурсів відвідали Карпати. А родзинкою табору є чаювання. Саме чаювання налаштовую на творчу та дружню атмосферу, під час чаювання з’являються нові ідеї для заходів.
За час існування табору підлітки ВПО настільки відновились і влились в громаду, що беруть участь в написанні соціальних молодіжних проектів. Вони розуміють, що вони в безпеці, що їх думка важлива, що вони можуть впливати на своє майбутнє.
Потихеньку в простір починає заповнюватись підлітками. Вони всі яскраво одягнені та прикрашені святковими елементами. Дивлячись на них забуваєш, що десь за сотні кілометрів гудуть танки та кулі розривають все навкруги.
Довідка. Матеріал підготовлено та опубліковано в рамках проєкту "Активна Громада: право вибору", який підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.
Примітка. Місія "Активної Громади": досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту "Республіка". Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.
Авторка: комунікаційна координаторка ВІ «Активна Громада» в Черкасах Ольга Галушко
Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар