Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
Історія успіху
8 Червня 2021
Тетяна Кавуненко

Кожна громада унікальна, має свій потенціал та активних мешканців. Ще з 2014 року Інститут “Республіка” та ВІ “Активна Громада” працюють над тим, аби забезпечити повноцінний діалог між владою та громадою. 

108
Туристичні маршрути, бюджет участі, благоустрій криниць та зупинок. Історії успіху Староушицької та Сатанівської громад
Фото: Туристичні маршрути, бюджет участі, благоустрій криниць та зупинок. Історії успіху Староушицької та Сатанівської громад

Тому що розвиток громад – фундамент, на якому базується сильна та економічно-стала країна. Саме тому, важливо, аби у громади було бачення, куди рухатися далі, була стратегія розвитку, комплексний підхід до залучення інвесторів та пошуку партнерів тощо.

Юлія Мазур, регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” міста Хмельницького, впевнена, що “громадах є величезний запит на інформацію про розвиток ОМС”. 

“В маленьких громадах не дуже багато проводиться просвітницьких заходів. Не дуже багато громадських організацій працюють саме на місцях, у громадах. Більше все ж на національному рівні. Тому те, що робить ВІ «Активна Громада» знаходить відклик у громадян. Я закликаю інші громадські організації теж не оминати увагою маленькі громади, бо вони мають величезний потенціал”, – каже Юлія Мазур і ділиться досвідом роботи із Староушицькою та Сатанівською громадами.

Про роботу ВІ “Активна Громада” в ОТГ

Такий формат роботи був для нас новий. Раніше ми з ОТГ не працювали напряму. Тому для нас, з одного боку, це був певний виклик. З іншого боку – це був дуже цікавий досвід, тому що громади зараз мають величезний вплив на розвиток територій і розвиток України в цілому. В рамках кампанії «Задай курс владі!» ми працювали із Староушицькою і Сатанівською громадами. Вони між собою подібні, але, водночас, мають трохи різні запити. Якщо говорити про виклики, то сюди можна віднести відстань від Хмельницького до цих громад. Доїхати до них було складно, але це було того варте. Ми почали співпрацю з ними з ознайомчих візитів. Хотіли зрозуміти, що це за громади, які вони мають виклики та проблеми, а також – дослідити їхній потенціал. Це потрібно було для того, щоб розуміти, як з ними співпрацювати та щоб мати додаткові компетенції, завдяки яким ми могли б допомогти цим громадам. Нам пощастило: ці громади мають величезний туристичний потенціал! Ми з Сергієм Толстіхіним, комунікаційним менеджером ВІ “Активна Громада” в місті Хмельницькому, маємо відношення до розвитку туризму, самі багато подорожуємо, вивчаємо розвиток територій в інших країнах і в Україні. Тому ми вирішили об’єднати всі наші компетенції та їхні запити й разом почали працювати. 


Про роботу в Староушицькій громаді

Коли ми починали проводити ознайомчі тренінги, ми спілкувалися з громадянами, розповідали, як налаштована робота в громадах, як здійснюється наповнення бюджету, які є керівні органи в громадах. Спілкувалися з громадянами, разом почали наповнювати “Карту Розвитку Громади”, збирали їхні пропозиції, що треба покращити в громадах. Згодом ми побачили, що насправді велика кількість громадян є дуже активними, хочуть працювати над тим, щоб покращити стан своєї громади, адекватно розуміють проблеми. Саме на наших тренінгах ми змогли виділити ініціативні групи громадян. Хтось зосередився на туризмі, хтось на розвитку культури, хтось – на співпраці із молоддю. Згодом ці ініціативні групи переросли в справжні проєкти. Одним із таких проєктів є «Легенди Пониззя».


Ми спільно із школярами, активними представниками громадських організацій, представниками влади та місцевого бізнесу розробляли туристичні продукти Староушицької громади. Ми створили туристичний маршрут. До збору фотографій і нанесення цікавих місць на мапу були долучені школярі, які відвідують краєзнавчий гурток. Вони самі досліджували свою громаду, робили знімки, опис. Цей проєкт росте і далі. Керівництво громади побачило цей потенціал, були виділені бюджетні кошти, кошти представників місцевого бізнесу, створені туристичні інформаційні вказівники. Зараз громада багато працює саме над розвитком туристичних продуктів і має багато планів на майбутнє. 

Ще один класний проєкт, який реалізували ініціативні групи, – це відновлення криниць та зупинок.

Була проведена величезна робота щодо благоустрою місцевих криниць, які є унікальними, їм декілька сотень років. Саме місцеві активісти назбирали кошти, об’єднали людей для того, щоб їх поприбирати, відновити, розмалювати місцевим розписом. Ще одна ініціативна група займалася відновленням зупинок. Їх також було розфарбовано і зараз зупинки в цій громаді мають охайний вигляд. 

Про роботу в Сатанівській громаді

Це теж громада з величезним потенціалом. Коли ми почали працювати з цією громадою, вони започаткували бюджет участі у громаді. Тому наші тренінги ми об’єднали навколо теми бюджету участі, розповісти про нього більше громадянам, заохотити брати участь в громадському бюджетові. Ще в березні, до запровадження карантину, ми встигли побувати в кожному селі цієї громади, провести тренінги щодо управління в громаді, бюджету. І, зокрема, під час тренінгу щодо бюджету в громадах ми розповідали про бюджет участі.


Одразу на цих тренінгах ми об’єднували громадян в певні групи за інтересами, де вони одразу під час тренінгу почали придумувати та розробляти проєкти, які можна було б подати на бюджет участі. Звичайно, пандемія COVID-19 трохи внесла свої корективи. Але, однак, було подано 12 проєктів. Це були проєкти з усіх сіл, які входять в громаду. Зараз реалізовано успішно вже 5 проєктів-переможців, які вже змінили громаду на краще. Серед цих проєктів є ті, які націлені на сучасне облаштування простору в школі. Також це облаштування парку відпочинку. Були 2 спортивні проєкти: встановлено вуличні тренажери, облаштовано спортивні майданчики. Тобто, у громадян справді був величезний інтерес до змін, ми зі свого боку їх консультували під час роботи над написанням проєктів та подання на фінансування. Сподіваємося, що наступного року вони продовжать цю традицію, будуть подавати нові проєкти на громадський бюджет, тому що люди дуже цим цікавляться.

Плани подальшої співпраці з громадами

Карантин вніс свої корективи, серед викликів був поганий Інтернет-зв’язок. Але ми знайшли вихід: люди збиралися в селищних радах по кілька осіб. У нас багато планів на наступний рік. Перше – це робота з молоддю. Наприклад, в Сатанівській громаді хочуть створити молодіжну раду. Ми їм з радістю будемо в цьому допомагати та проводити навчання. Також у планах – розробка молодіжних політик на місцях. Молодь дуже активна, але потрібно вміти її залучати й дуже добре, що громади це розуміють. 

Наступний крок – проведення інформаційної кампанії щодо джерел наповнення бюджету громади. Зокрема, ми хочемо більше розповідати про місцеві податки та збори. У планах – найбільше приділити уваги туристичному збору. Обидві громади мають багато туристичних, рекреаційних об’єктів. Але, на жаль, сама частка цього туристичного збору в бюджеті громади – незначна. Громадяни не завжди розуміють, що цей податок 100% завжди залишається в громаді й використовується для її благоустрою. 

Ще одним напрямком є застосування інструментів участі в громаді. Це продовження бюджету участі, запровадження в Староушівській громаді цього інструменту, використання інших інструментів та ознайомлення з Картою Розвитку Громади. Важливо, щоб люди вміли нею користуватися. Під час тренінгів для багатьох учасників було відкриттям, що депутати повинні звітувати про свою роботу. 

Наступного року ми не полишаємо напрямок туризму, бо маємо багато напрацювань в обох громадах. Сподіваємося, що будемо надалі з ними співпрацювати і продовжувати роботу щодо розробки туристичних маршрутів та туристичних продуктів. 

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.


Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”

Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар