Віра Глушко знана в Іршаві як громадська активістка та вчителька початкових класів, яка однією з перших почала застосовувати ув своїй педагогічній практиці засади Нової Української школи.
Тепер пані Віра у своїй громаді і як місцева депутатка, що лобіює важливі проєкти з розвитку Іршавської ОТГ в місцевій раді. Про шлях від вчительки до депутатки, важливість розвитку демократичної культури та гостре почуття несправедливості – в нашому матеріалі.
Відкритість змінам
“Коли мова в Україні зайшла про Нову Українську Школу, я вже дуже добре розуміла, що щось у нас не так відбувається в освіті. Я багато читала, слідкувала за тим, як працюють системи освіти в інших країнах, де все набагато успішніше, якісніше.
П’ятий рік вже працюю в школі. Вже тоді у своєму інклюзивному класі старалася підбирати форми та інструменти роботи з учнями з позиції Нової Української Школи.
Ми не маємо бути лояльними до принципів, які вже застаріли настільки, що робляться деструктивними для сучасного світу.
Як педагог Віра Глушко вважає, що саме освіта має мінятися найпершою.
“Світ змінився, відколи в нас діяла радянська система освіти”.
Як плекати політичну культуру
Пані Віра розповідає, що разом з роботою в школі зростала її громадянська відповідальність.
“Революція Гідності для мене була особистим викликом. Було дуже боляче дивитися, як наші громадяни поділилися: одні готові жертвувати своїм життям, а інші – не стануть словом у підтримку. Тоді розумієш, що все залежить від активності людей”.
До політичної діяльності Віра Глушко мала досвід роботи у громадському секторі. Але важливо розуміти, як розвиток громади відбувається завдяки роботі органів місцевого самоврядування, тому пані Віра вирішила стати депутаткою від партії “Слуга Народу”.
“В першу чергу нам бракує демократичної культури”.
З неї, як вважає Віра Глушко, зростає і політична культура.
“В Новій Українській Школі є така наскрізна лінія, як громадянська освіта. Саме тут і закладаються паростки громадянської зрілості, громадської активності. Насамперед такі якості, як вміння працювати в команді, чути один одного, відповідати за свої слова, ставитися толерантно до інших. Тож треба починати з самого дитинства”.
Щоб підкріпити свої слова, депутатка процитувала тезу Волтера Паркера з книги “Виховання демократичного розуму”:
“Демократичний спосіб мислення не є природним. Егоцентризм та етноцентризм є основними рушійними силами людства. Цьому нас не потрібно вчити, бо це є природне. Але демократія складається з наших звичок та навичок, які треба розвивати і які не розвинуться самі собою”.
Почуття несправедливості
На питання про те, через що вона не готова переступати під час прийняття політичних рішень, Віра Іванівна відповідає:
“Я за собою помічаю вже дуже-дуже багато років якесь таке гостре почуття несправедливості. Якщо воно в тебе є, і ти бачиш, що хтось рівний, але є рівніший, то це тебе бентежить. Цього не можна навчитися, це дійсно убирається з молоком матері. Через це я не можу переступити. Я не можу змиритися з тим, коли хтось когось принижує. Цьому я навчаю своїх учнів”.
Корупція
“Не можу вголос не сказати слово корупція. Це якраз і є утиском рівності. Я буду підтримувати рішення, які сприятимуть рівності громадян, незалежно від статків, фінансового чи соціального становища”.
Карта розвитку громади
Шляхом опитувань місцевих мешканців та онлайн-зустрічей, ВІ “Активна Громада” створила Карту розвитку громади Іршавської ОТГ. Найбільше мешканці громади переймаються питаннями освіти та медицини. Важливою для місцевих сферою є також екологія.
Пані Віра зазначає, що “люди розуміють, що з екологією є проблеми, але як їх вирішити – це вже завдання влади”. Саме тому депутатка має на меті через Громадський бюджет реалізувати проєкт про компостування листя.
Як депутати підтримують місцеві ініціативи
“В КРГ не може бути чогось, щоби заперечували депутатами чи не підтримували. Інша справа – можливість реалізації того чи іншого пункту. Не все можна одразу. На багато речей потрібен час і, звичайно, фінанси. Є питання, які хвилюють якусь конкретну частину людей – зацікавленні групи населення. Є локальні та глобальні питання”.
Problem’s solving
“Вирішувати проблеми можна різними шляхами. Зараз ми подаємо декілька проєктів на конкурс Державного фонду регіонального розвитку. Разом з іншими депутатами, виконавчими органами будемо шукати можливості для успішного розвитку громади”.
Пані Віра каже, що для вирішення проблем треба “більше активних громадян та тих, хто нас почує та захоче вкладати кошти в наш прекрасний край”.
Бюджет і демократія
“Громадський бюджет – прекрасний інструмент електронної демократії”. Віра є авторкою одного з торішніх проєктів Громадського бюджету. Наразі бюджет виконується, тому депутатка з впевненістю констатує, що вже зовсім скоро ми зможемо звітувати про їх виконання. І це добрий сигнал для громадян, адже вони почнуть краще розуміти свій вплив на розвиток своєї громади, на прийняття рішень місцевого врядування.
Завдання, поставлені в Карті розвитку громади, та проєкти депутатки стосуються тих проблем, які дійсно є болючими для мешканців Іршавської ОТГ. Громада має всі шанси на успіх у впровадженні змін.
“Деякі з питань Карти розвитку вже втілюються в життя”, – каже пані Віра.
Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.
Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ “Активна Громада”
Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар