5 успішних кейсів, які демонструють роботу центрів надання адмінпослуг
За останні два роки в Україні з’явилося чимало сучасних ЦНАПів. Вони разюче відрізняються від образу застарілих коридорно-кабінетних споруд радянського зразка.
В чому полягають нові принципи проєктування Центрів послуг?
Зрозуміле приміщення за принципом open space – одна простора зала з двома секторами (інформування та консультування, очікування та обслуговування). В порівнянні з коридорно-кабінетною системою, open space робить процеси якіснішими та прозорими, знижує ризики корупції.
Ощадливість та екологічність. Будівлі, які ви побачили в цьому пості, відрізняються високим рівнем енергоефективності. Це дозволяє заощаджувати гроші та енергоресурси.
В січні 2021 року почали діяти норми, що передбачають дотримання мінімальних вимог енергоефективності під час будівництва. Тож ці ЦНАПи вже відповідають актуальним нормам:
- лаконічний дизайн.
- приємний досвід користування адмінбудівлею, доступною за рахунок пандусів та кнопки виклику спеціалісту.
Ми обрали 5 центрів послуг, які, на наш погляд, найяскравіше втілюють новий підхід в проєктуванні.
ЦНАП Миколаївської ОТГ, Сумщина.
Статус: відкрито 27 березня 2018 року.
Зі зведенням цієї будівлі було розпочато тренд на створення комфортних, візуально привабливих ЦНАПів. В Миколаївці його будували “з нуля”, тому виникла можливість втілити всі стандарти належного Центру послуг. Крім цього, Миколаївський ЦНАП вважається найбільш енергоефективною адмінбудівлею в Україні.
Фото: https://decentralization.gov.ua/
ЦНАП Полонської ОТГ, Хмельниччина.
Статус: відкрито 25 квітня 2018 року.
Цей енергоефективний ЦНАП зі сріблястої модрини збудовано всього за 4 місяці. На перший погляд, будівля здається простою, але ретельно пророблена система енерго-вузлів робить цю споруду надзвичайно складним проєктом.
Фото: Ukrainer (https://ukrainer.net/polonska-gromada/)
ЦНАП Новосанжарської ОТГ, Полтавщина.
Статус: відкриття планується на лютий 2021.
Проєкт: за основу взято проєкт, розроблений шведським бюро Claesson Koivisto Rune.
В нашому топі це один з найбільш актуальних ЦНАПів, адже його відкриття відбудеться незабаром. Концепт будівлі розробили на основі проєкту шведського бюро Claesson Koivisto Rune з урахуванням середовища в Нових Санжарах.
Фото: https://decentralization.gov.ua/ https://tsnap.ulead.org.ua/
Смт. Брюховичі, Львівська обл.
Статус: відкрито в червні 2020 року.
В Брюховицькому Центрі є ліхтарі, обладнані сонячними панелями, велика тераса, вільний простір на другому поверсі, який можна використовувати за потребами мешканців селища. Це також робить споруду багатофункціональною.
Фото: city-adm.lviv.ua
Великобурлуцька ОТГ, Харківська обл.
Статус: концепція.
Це лаконічний проєкт, в якому велика увага приділяється деталям. На жаль, він не буде втілений у Великобурлуцькій ОТГ через зміни в фінансуванні будівництва ЦНАПу. Однак на прикладах, зазначених вище, ми побачили, що такі проєкти не залишаються лише на папері.
Фото: https://tsnap.ulead.org.ua/
Завдяки модернізації адмінбудівель ми забули про очікування в довгих сірих коридорах, а натомість маємо світлий, просторий та зрозумілий простір. Новий підхід до проєктування дозволяє підлаштувати приміщення до умов діджиталізації та зробити можливим зручне та швидке обслуговування. Сучасний ЦНАП робить наш буденний досвід отримання адміністративних послуг більш комфортним, а саму роботу цих установ якісною та прозорою.
Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.
Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram і Tik-Tok ВІ "Активна Громада"
Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар