Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
Історія успіху
9 Вересня 2024

26 липня у Києві відбувся національний форум «Формування стратегічного бачення відновлення та розвитку громад». Народні депутати, представники ОМС, експерти, активісти, підприємці зібралися, щоб поділитися історіями успіху стратегування в громадах та обговорити шляхи і методи, які допомагають створювати сильні, стійкі та спроможні громади.

157

Своїм досвідом на форумі ділилися Боярка та Богуслав на Київщині; Черкаси; Кропивницький; Кам’янець-Подільський та Стара Ушиця, що на Хмельниччині; Вільнянськ Запорізької області; Дрогобич на Львівщині; Іршава Закарпатської області та Дружбівка на Сумщині. Десять місяців команда Активної Громади працювала у цих громадах над формуванням стратегій їхнього розвитку в рамках проєкту «Формування місцевого бачення відновлення України».

За даними Міністерства відновлення України, на кінець 2023 року кількість громад, які мали затверджені стратегії розвитку, становила 56%. Водночас 9% громад не почали розробку над стратегіями. Решта 35% знаходилися на різних стадіях розробки стратегій. Опитування, проведене Всеукраїнською асоціацією ОТГ, зокрема свідчить, що станом на березень 2024 року, 79% громад потребували практичних тренінгів з розробки стратегії розвитку, 78% — обміну досвідом та 69% — навчання. Саме на реалізацію цих потреб були спрямовані зусилля команди експертів Активної Громади

Події проєкту мали на меті допомогти громадам не лише розробити стратегічний документ, а перш за все сформувати в громаді навички до стратегування, розвинути культуру інклюзивного, демократичного процесу розробки стратегії, до якого долучені місцеві мешканці, ВПО бізнес, науковці та ОМС. І через десять місяців стратегічних сесій, публічних консультацій, шкіл стратегічного розвитку, акцій опитувань та інтервʼю, ми маємо всі шанси для того, щоб закласти фундамент для розвитку наших громад із новими цінностями.

Форум у Києві став завершальною подією проєкту та ефективним майданчиком розвитку стійкості та сили громад під час війни. Інноваційні технології, ефективне управління та використання ресурсів є ключовими складовими успішного розвитку громад і наш проєкт мав на меті допомогти громадам віднайти, або ясніше побачити внутрішні та зовнішні можливості, які сприятимуть досягненню їхніх стратегічних цілей.

Та чи на часі стратегічне планування, коли в країні ведуться активні бойові дії? Як зауважила Олександра Гліжинська, голова Правління Інституту «Республіка», мова йде про наше майбутнє, про розвиток наших дітей, про якісні послуги, про те, в які громади повернуться військові додому. «Якісна стратегія — це про ефективність та прозорість управління, залучення інвестицій, соціальне згуртуванн навколо спільної ідеї та унікальності своєї громади. Чи на часі мислити про майбутнє? Чи на часі розвиток наших дітей? Чи на часі абілітація ветеранів? Якщо ви кажете «так» на ці питання, тоді на часі й стратегія», — зазначає Олександра.

Черкаси: фокус на відновлення

Комітет стратегічного планування Черкас відновив роботу над розробкою плану реалізації Стратегії розвитку. Стратегічний документ у обласному центрі затвердили наприкінці 2021 року. Втім, виклики, повʼязані з повномасштабним вторгненням, потребували актуалізації операційних цілей Стратегії та розробки плану заходів, що поєднає процеси відновлення та розвитку Черкаської громади.

Партнером Черкаської міської ради у процесі роботи над планом реалізації стратегії стала Активна Громада. Її регіональна координаторка Світлана Панченко розповіла, що оновлення операційних цілей і напрацювання плану заходів передбачали активний і насичений графік роботи. Це і стратегічні сесії за напрямами, і фокус-групи, і публічні консультації і участь представників ОМС у Форумі в Києві на завершення.

Протягом квітня-травня у Черкасах була проведена серія стратегічних сесій, спрямованих на актуалізацію «Стратегії розвитку міста Черкаси до 2032 року». Як результат, учасникам стратегічної сесії вдалося напрацювати напрямки в який плануються майбутні проєкти, для забезпечення розвитку міста:

  • Енергоефективність: розробка програм, забезпечення автономності критичних об’єктів.
  • Безпека: розширення мережі укриттів.
  • Соціальний захист: психологічна підтримка, соціальне житло, зокрема для ВПО.
  • Співпраця: партнерство з громадськими організаціями, бізнесом, активне залучення громадськості до прийняття рішень

Серед майбутніх планів — організовувати в Черкаській громаді роботу громадського Хабу з моніторингу процесу реалізації актуалізованого плану до стратегії розвитку Черкас.

Іршава: ґендерна рівність задля миру та безпеки

З квітня 2024 року, в місті Іршава, що на Закарпатті, за підтримки Активної Громади тривала робота над Планом дій 1325-Іршава на виконання резолюції Ради безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». Для привернення уваги до розробки документу, активісти провели вуличну акцію «Моє бачення безпечної громади». В рамках акції кожен міг написати свої побажання на дошку «Місцевий план дій на виконання Резолюції ООН». Побажання могли стосуватися діяльності влади, питань ветеранів, безпеки, гендерної рівності тощо. Долучитися до події і висловити свої побажання запросили переселенців, представників поліції, ветеранської спільноти, місцевих мешканців.

Вулична акція мала на меті зібрати побажання, які можуть допомогти зробити громаду безпечною. «Такі публічні обговорення дуже корисні, тому що люди на вулиці в невимушеній атмосфері люди могли вільно висловити свої побажання», — пояснила Віра Глушко, депутатка міської ради, місцева координаторка проєкту з написання плану дій. Акції передували 4 стратегічні сесії та онлайн-опитування населення стосовно безпеки.

У липні за участі експертів Маріанни Колодій, голови Секретаріату коаліції 1325-Закарпаття та радниці голови Закарпатської ОВА з гендерних питань, а також Анни Мелеганич, координаторки Активної Громади у Закарпатській області, пройшли публічні консультації. До обговорення долучилися громадяни, представники секторальних та цільових груп, зокрема ВПО та військові, робоча група з розробки Плану дій та міський голова.

На форумі у Києві громада представила розроблений за результатом проєкту План дій 1325-Іршава на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» до 2025 року. Після прийнятої у грудні 2023 року Стратегії розвитку громади — це другий важливий стратегічний документ, за яким громада буде рухатися з метою підвищення безпеки у громаді, створення умов для забезпечення рівної участі жінок і чоловіків, участі у процесах післявоєнного відновлення з урахуванням ґендерно-орієнтованого підходу та системної протидії насильству за ознакою статі.

Після доопрацювання документ з прописаним бюджетом та відповідальними за його реалізацію буде розглянутий профільними комісіями і затверджений на сесії міської ради.

Дрогобич: молодь як рушій розвитку громади

Робота в рамках проєкту «Формування місцевого бачення відновлення України» у Дрогобичі розпочалася зі створення робочої групи, яка працювала при Дрогобицькій міській раді, над доповненням «Стратегії сталого розвитку Дрогобицької міської територіальної громади до 2030 року» положенням про молодіжну політику.

З метою зібрати думки і пропозиції громадян, у громаді провели серію публічних консультацій за співпраці відділу сім’ї та молоді «Інституту міста Дрогобича» та місцевого осередку Активної Громади. Паралельно, за ініціативи Інституту міста розгорнули процедуру відкритих консультацій з громадськістю на платформі електронної демократії EDEM.

Крім того, свої пропозиції та зауваження щодо розвитку сфери молодіжної політики в громаді, потреб молоді та заходів, які потрібно реалізовувати з метою досягнення поставлених цілей, вносили громадські організації та безпосередньо молодь під час опитування, організованого в громаді.

У результаті тривалої роботи, на сесії міської ради затвердили оновлену «Стратегію сталого розвитку Дрогобицької міської територіальної громади до 2030 року». Документ доповнили новим розділом, який стосується сфери молодіжної політики та носить назву «Молодіжна політика — рушійна сила розвитку громади».

Щиро дякуємо нашим громадам — представникам ОМС, активістам, підприємцям, експертам, які брали активну участь у розробці стратегічних документів протягом останнього року. Навіть в нинішніх важких і непередбачуваних умовах міста знаходять точки росту. Дякуємо нашим партнерам за змістовну зустріч та важливі дискусії.

Довідка: Проєкт «Формування місцевого бачення відновлення України» підтримується Національним демократичним інститутом (NDI) за фінансування наданим Національним фондом на підтримку демократії (NED).

Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар