Протягом липня та серпня 2024 року експерти проєкту «Парламент та громадяни: відкритий діалог у період війни» спільно з Комітетом ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за ініціативи народної депутатки Олени Шуляк провели серію публічних консультацій «Ефективна та прозора політика відновлення».
Мета подій - зібрати думки і пропозиції громадськості щодо ініціатив, запропонованих у законопроєкті «Про засади відновлення України». Простіше кажучи, як саме ми маємо відновлювати Україну, на які виклики реагувати в першу чергу та яких спільних правил дотримуватись.
Онлайн-обговорення зібрали рекордну кількість зацікавлених — 783 учасники. Серед них — представники державної влади та місцевого самоврядування, експерти у сфері відновлення, представники організацій громадянського суспільства та бізнесу, отримувачі послуг.
Консультації передбачали проведення трьох онлайн обговорень щодо:
- принципів та стандартів відновлення;
- впровадження системи DREAM;
- контролю процесу відбудови;
- пріоритетів у процесі відновлення та відбудови.
Кожне обговорення розпочиналося виступом експертів, які презентували положення та зміст законопроєкту. Основна частина обговорення відбувалася в менших групах, де учасники працювали над підготованими питаннями під модерацією команди проєкту. Обговорення завершувалися презентацією напрацювань кожної групи у загальній онлайн-кімнаті.
Втім, значення консультацій не обмежилося обговоренням положень законопроєкту. Обговорення посилило експертизу тих учасників, які будуть впроваджувати майбутні політики на місцях. Так, учасниця обговорень, місцева депутатка Олена Хлівна-Андреєва зазначає: «Моя участь в онлайн-обговореннях як громадської лідерки, депутатки Новоодеськоі міської ради, начальниці відділу економіки та інвестиційного розвитку громади, значно сприяла моєму розумінню положень законопроєкту. Консультації з колегами надали мені експертне бачення принципів та механізмів, на яких базується політика відбудови».
За словами пані Олени, консультації не лише сприяли кращому розумінню законодавчої ініціативи, але і слугували містком до розбудови довіри між законодавцями, громадянським суспільством і бізнесом, покращуючи взаєморозуміння через комунікацію та обмін думками: «Такі події сприяють довірі між різними спільнотами. Процес консультацій надає бізнесу і органам місцевого самоврядування можливість зрозуміти цілі законодавчих пропозицій. Це покращує всебічне розуміння та прийняття політики відбудови. Залучення зацікавлених сторін на ранніх стадіях законотворчого процесу дозволяє законодавцям отримати відгуки, які можуть покращити якість нашого законодавства. Насправді це є демонстрацією прихильності парламенту до включення громадянського суспільства у процес законотворення. Відбудова — це не лише про будівництво нових будівель, це про створення стійких та інклюзивних спільнот, тому участь громадськості є основою успішної відбудови».
Лариса Старікова, керівниця ГО «Аналітичний центр Аграрного союзу України», членкиня Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС, зазначає: «Публічна консультація надала інформацію «з перших рук», що дуже важливо для того, щоб розуміти ситуацію».
Разом із тим, пані Лариса відзначає важливість регулярного залучення громадян до процесів ухвалення рішень: «Безумовно, участь громадськості є ключовою для успіху державного управління і розвитку національної економіки на післявоєнному етапі. І складати думку про цей успіх будуть і громадськість, і бізнес, а особливо — міжнародні партнери саме на основі ступеню реального залучення громадськості до формування і реалізації національних політик», — додає пані Лариса.
Під час наступного етапу роботи, експерти проєкту спільно з командою профільного комітету проаналізують пропозиції учасників та обʼєднають їх у звіт за результатами публічних консультацій для представлення громадськості. Законодавці зазначають, що думки громадян будуть враховані під час доопрацювання законопроекту «Про засади відновлення України» і можуть слугувати ідеями для розробки наступних рішень у сфері відновлення України. Якщо цей законопроєкт стане законом, він регулюватиме процес відновлення. У цьому документі визначені основні принципи державної політики у сфері відновлення, органи, що відповідають за її реалізацію, об'єкти та форми відновлення, а також джерела фінансування проєктів.
Команда проєкту переконана, що публічні консультації є необхідним інструментом демократичної участі, що дає змогу не тільки залучити широку аудиторію — від місцевих громад до представників бізнесу — а й створили простір для продуктивного діалогу, заснованого на взаємодії та обміні ідеями. Досвід учасників підкреслює, що партнерство законодавців, громадськості та бізнесу створює передумови для розробки більш стійких та інклюзивних підходів до відновлення та сприяє кращому порозумінню між зацікавленими сторонами.
Примітка. Події відбувалися в рамках проєкту: «Парламент та громадяни: відкритий діалог у період війни». Проєкт реалізується громадською організацією «Інститут Республіка» в межах Програма USAID РАДА: наступне покоління», що виконується ГО Internews Ukraine. Зміст події не обов'язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів.
Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар