Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
Історія успіху
30 Січня 2024

Ініціативна група “Розправ крила” була створена у с. Кунин Здовбицької громади для сприяння соціокультурного та інфраструктурного розвитку, проведення краєзнавчих досліджень та збереження історико-культурних цінностей, матеріальної та нематеріальної спадщини краю; освітньо-культурного розвитку внутрішнього туризму через залучення туристів у місцеву культуру та їх взаємодію з культурним життям мешканців громад. 

713

Для створення відповідних умов з метою збільшення туристичного потоку та активізації інтересу мешканців громади до рідного краю була започаткована ініціатива “Збереження історичної та культурної спадщини Здовбицької громади, підвищення активності громадян, їхньої екосвідомості”. В сучасних умовах тотального знищення правдивої історії України, її культурних надбань та цінностей ця ініціатива набула гострої актуальності. 

Ініціативна група у складі Т. Павлюк, О. Бережної та І. Килюшик працювала у розрізі започаткованої ще на початку 2021 року концепції зі створення нової туристичної атракції, яка сприятиме збереженню і популяризації історичної та культурної спадщини громади. Керівництвом та депутатським корпусом Здовбицької сільської ради було підтримано ініціативу і реалізовано проект з облаштування оглядового майданчика біля мурів давньоруського городища ІХ-Х ст. у с. Кунин. 

Кунинське городище “Замок” є частиною туристичного маршруту “Міста Погориння”, який розпочинається із Парку історичної реконструкції “Оствиця”, що розташований на березі озера Басів Кут у місті Рівне. Радіальний 85 км маршрут високого рівня складності охоплює низку цікавих об’єктів, зокрема частина з них розташована на території Здовбицької сільської ради. Це: пам’ятки археології (Кунинське перше та Кунинське друге городища), Ботанічний заказник “Кунинська дача”, Ентомологічний заказник “Коршівський” (с. Кунин), лавандове поле (с. Уїздці), джерело “Святка” (с. Кунин), джерело Св. Миколая (с. Гільча Перша) тощо.

Для реалізації ініціативи “Збереження історичної та культурної спадщини Здовбицької громади, підвищення активності громадян, їхньої екосвідомості”, яка була підтримана Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка” в коло учасників ініціативи був запрошений:

  • педагогічний колектив Кунинської гімназії Здовбицької сільської ради (директор В. Сидорук, вчителі Н. Андрощук, О. Драчук), бібліотекар Публічно-шкільної бібліотеки с. Кунин С. Більчук з метою розробки туристичних карт і флаєрів; розробки екскурсійних маршрутів та квесту визначними місцями; проведення просвітницьких заходів для інформування про цікаві об’єкти на території с. Кунин; інформування про реалізацію проекту в соц.мережах через сторінки у мережі Facebook.
  • депутати Здовбицької громади від с. Кунин (В. Захарчук, М. Висоцький) для отримання дозвільних документів на встановлення інформаційних табличок, залучення додаткового фінансування;
  • старожили (С. Ніколайчук, О. Коломис) для підтвердження історичних даних розвідок ініціативної групи;
  • громадські діячі та активісти для інформування громади про ініціативу, допомозі в облаштуванні об’єктів, розповсюдженні оголошень, встановленні інформаційних табличок, вказівників до туристичних об’єктів.

Робота розпочалась із зустрічі ініціативної групи команди проєкту для обговорення детального плану реалізації. Були напрацьовані основні завдання та методи проекту. Серед них: розробка макетів туристичних карт, флаєрів, інформаційних табличок та вказівників; туристичних маршрутів, інформаційна кампанія із залученням соціальних мереж.  

Етапи реалізації: 

Залучення активу громади до розробки туристичних карт і флаєрів; розробка екскурсійних маршрутів, квесту.

Найбільш суттєвою на цьому етапі роботи були зустрічі з педагогічним колективом Кунинської гімназії, бібліотекаром Публічно-шкільної бібліотеки с. Кунин та старожилами села, вивчення стародруків, історико-краєзнавчих нарисів. Зокрема опрацьовано архівні документи, книгу “Прадавня батьківська земля – село Кунин” (2017 р.), перші письмові згадки про населений пункт, зібрано легенди про походження назви. Найбільш інформативні відомості були враховані у процесі підготовки текстової інформації для друкованої продукції. 

Інформаційна компанія.

Розпочалась компанія “Від дверей до дверей”, зустрічі з громадою, активом, депутатським корпусом, бізнесом для інформування громади про ініціативу, отримання дозвільних документів на встановлення інформаційних табличок, залучення додаткового фінансування або допомоги зі облаштування об’єктів від спонсорів, бізнесу. З цією метою були розклеєні оголошення, що дозволило розширити коло учасників. Індивідуальні зустрічі з кунинцями, які цікавляться історією рідного краю також отримали позитивні результати. Зустрічі і просвітницькі заходи дозволили підвищити поінформованість громади про проект та залученість до різних видів активності. 

Розробка макетів інформаційних табличок – стендів та інших форм друкованої продукції.

Цей етап охоплював значну частину часового проміжку, оскільки акумульована з різних джерел інформація потребувала систематизації та структурування. Окрім того Т. Павлюк було опрацьовано значний пласт фотоматеріалів з краєвидами села та визначними місцями, пам’ятками історії та культури. Також був здійснений відбір малюнків, які екранізують легенди про село Кунин. 

Встановлення інформаційних табличок про об’єкти історичної та культурної спадщини на території с. Кунин та вказівників до них. 

На цьому етапі до роботи були залучені активні жителі вулиць, прилеглих територіально до визначних місць с. Кунин, допомагали як встановленням, так і порадою щодо найкращого місця розташування.

Підвищення мотивації до вивчення історичної та культурної спадщини громади через історичний квест. Підвищення екосвідомості населення.

Для підвищення мотивації до вивчення історичної та культурної спадщини громади був розроблений та апробований історичний квест. Мапи для його проведення передані Музею Свято-Георгіївської церкви та історії села Кунин. І всі бажаючі зможуть пройти квест у теплу пору року. 

Також учнями Кунинської гімназії на оглядовому майданчику була висаджена галявина крокусів, що ще більше сприятиме розвитку туристичного потенціалу не лише в теплу пору року, а й ранньою весною. Це реалізовувалась з метою підвищення активності громадян, починаючи з шкільного віку, розширення їхньої екосвідомості.

Інформування про реалізацію проекту в соц.мережах.

З метою зацікавленості ініціативою на сторінці спільноти “Мій Кунин мрій” було проведено Конкурс – новорічний фотоквест на який мав на меті ознайомити громадян із мальовничою природою, історією с. Кунин, культурною спадщиною. Він проводився за двома номінаціями:

1. Знайти помилки на карті розташування визначних місць с. Кунин (переможницею стала Т. Гонцова, яка першою надала вірну відповідь)

2. Фото-конкурс із улюбленими місцями села Кунин, де було представлено 27 фото. Найбільшу кількість вподобайок набрало фото Р. Герасимчук-Дикалюк, яке і стало переможним. Найактивнішим учасником, що представив найбільшу кількість фото була О. Литвинець, яка за також була оголошена переможцем Конкурсу. Нагорода – сувеніри із зображенням села Кунин.

Серед викликів перед які постали перед ініціативною групою було згуртування населення задля реалізації спільної мети; збір історично достовірних даних про місцевість та визначні місця історико-культурної спадщини; безпосереднє транспортування вказівників, інформаційних табличок та пошук оптимальних місць для встановлення та людського ресурсу для цього. Всі питання вдалося вирішити завдяки систематичній роботі у громаді, напрацюванні контактів з представниками бізнесу, депутатським корпусом, бажанні самих мешканців долучитися до ініціативи. Значною була робота з наукового дослідження питання і отримання достовірних історичних фактів.

Результатом ініціативи стало підвищення інтересу як населення Здовбицької громади, так і жителів Рівненської області до визначних місць історії і культури, до яких промарковані вказівники та віднині наявні інформаційні таблички з детальним описом місцевих об’єктів історичної та культурної спадщини. Активізувався потік туристів, що також зумовлено встановлення туристичних карт. Адже окрім запропонованих локацій вони можуть обрати цікаві їм напрямки подорожі. 

У процесі діяльності був удосконалений багаж знань учасників ініціативної групи щодо активізації населення, організаційної роботи та налагодження зав’язків з різними верствами населення, владою та бізнесом.

Подальші кроки будуть ціленаправлені на залучення туристичних груп (особливо здобувачів освіти різних вікових категорій) до історичного квесту, облагородження нових локацій та популяризації історико-культурних об’єктів Здовбицької громади.  

Таким чином, ініціатива стала досить успішною і викликала позитивний резонанс серед мешканців громади. З’явились нові ідеї та напрацювання в напрямку об’єднання зусиль для проведення подієвих заходів, що сприятимуть розвитку туризму в Здовбицькій громаді.

Довідка. Стаття написана за результатами діяльності ініціативної групи “Розправ крила” в рамках підтримки адвокаційних кампаній ініціативних груп Всеукраїнською ініціативою "Активна Громада по проєкту "Активна Громада: Право вибору", який реалізовується завдяки підтримці Національного Демократичного Інституту (NDI) та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Автор - Тетяна Павлюк






Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар