Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
21 Грудня 2022
Тетяна Кавуненко

Цьогоріч, попри повномасштабне вторгнення росії, повітряні тривоги, обстріли, відключення світла та відсутність зв'язку - нам все ж вдалося провести Національний дебатний турнір! Наші учасники - це неймовірна молодь, яка незважаючи ні на що готова змінювати нашу країну на краще!

459

Вже 7 років поспіль ВІ “Активна Громада” активізує молодь на участь в дебатах. Молоді люди беруть участь у національних дебатах з політичних реформ і отримують цікаві призи та визнання. Цьогоріч, попри повномасштабне вторгнення росії, повітряні тривоги, обстріли, відключення світла та відсутність зв'язку - нам все ж вдалося провести Національний дебатний турнір! Наші учасники - це неймовірна молодь, яка незважаючи ні на що готова змінювати нашу країну на краще!


Турнір відбувся 8 грудня 2022 року за форматом Британські парламентські дебати на платформі ZOOM за участі школярів та студентів-переможців регіональних дебатних турнірів з усіх куточків України.

Про формат “Британський парламентарій”

Цей формат був сформований на початку ХХ століття в Великобританії, завдяки підтримці університетів Оксфорду та Кембриджу. Сьогодні він є офіційним форматом проведення Всесвітнього чемпіонату з парламентських дебатів в якому беруть участь більш ніж 300 команд з усього світу. Ці команди представляють коледжі та університети, а сам формат звикли вважати студентським.   


Правила гри:

Учасників розподіляють на дві палати парламенту: Уряд та Опозицію. Грають 4 команди: перший Уряд – перша Опозиція; другий Уряд – друга Опозиція. В кожній команді по 2 гравців. До складу першого Уряду та Опозиції входять: Прем’єр-Міністр та його заступник, Лідер опозиції та його заступник. До складу другого Уряду та другої Опозиції – член та секретар Уряду і член та секретар Опозиції. 

Уряд повинен запропонувати законопроєкт на тему дебатів та переконати суддю, що його варто прийняти. Опозиція – аргументувати не доцільність прийняття такого законопроєкту. 

Кожному гравцю надається 5 хвилин на виступ. Після кожного виступу представників з Уряду виступ переймає представник із Опозиції. 

Під час промови учасника гравець з протилежної команди може поставити запитання на яке відводиться не більше 15 секунд. Перша і 5 хвилина промови – “захищені”. Це означає, що спікеру в цей час не можна ставити запитання. 

Під час турніру відбулися змагання команд у двох раундах та фіналі.

Цьогоріч в інтелектуальних змаганнях ц двох відбіркових раундах та фінальній грі учасники та учасниці дискутували про обов'язковий іспит на знання з історії, Конституції та української мови для отримання громадянства України. Також - про План реінтеграції тимчасово окупованих територій не чекаючи відновлення територіальної цілісності України з кордонами станом на 1991 рік та про залучення громадян до Публічних консультацій щодо впровадження Плану відновлення України до завершення війни.


Серед команд школярів:

Четверте місце посіла команда з Кам'янця-Подільського "Борці за демократію" (Богдан Катеринчук та Юлія Побережна);

На третьому місці команда з Житомирщини "Захисники Слова" (Дарина Іваницька, Анастасія Сухоносова);

Друге місце виборола команда "Дабл" з міста Суми (Марія Кадуріна, Анна Єльнікова);

А переможцем стала команда з міста Києва "5" (Акімов Олексій, Бушміна Майя).

Фінальну гру команд у категорії "Школярі" можна переглянути за посиланням.


Серед команд у категорії "Студенти":

Третє місце посіла команда з Івано-Франківська "Пухнасті Крокодили" (Вітовський Віталій, Лапковський Олександр );

Друге місце виборола рівненська команда "Ексцельса" (Олександр Малишев, Олег Дегтярьов);

А перше місце поділили між собою одразу 2 команди:

"Згоріла хата, гори й сарай" з Дніпра (Таїсія Вівдич, Олександр Цівковський) та "Остання хвилина" з Ужгорода (Стойка Юлія, Пилипчук Віктор).

Фінальну гру команд у категорії "Студенти" можна переглянути за лінком.



Суддями фіналу були:

Олександр Федієнко, народний депутат України;

Павло Фролов, народний депутат України;

Ірина Шмідт, директорка КОМПАРУС.ЮА;

Пилип Драгула, начальник сервіс-дизайну “Ельдорадо”;

Віталій Гліжинський, керівник проєктів, національний координатор Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада”;

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.

Координаторка ВІ "Активна Громада" у місті Ужгород Ганна Мелеганич зазначає:

"Ми не можемо вийти на рівень змін в країні, якщо не діємо на рівні найменшому, локальному. Зміни потрібно створювати з найменших спільнот: свого будинку, факультету, університету, міста. У суспільно-політичному житті країни достатньо 1% активних людей, щоб творити зміни. Хочеться, щоб коли на нашому факультеті з’являється якась ініціатива, то ми знаходили можливість це реалізувати й не лишали її на рівні ідеї".


Переможець цьогорічних національних дебатів Віктор Пилипчук каже:

"Не очікував посісти перше місце. Судді відзначили, що серед учасників ми найбільш структуровано та логічно викладаємо думку. Перша тема стосувалася іспиту з української мови, історії та Конституції України для набуття громадянства; друга - стосовно питання розробки плану реінтеграції тимчасово окупованих територій під час війни; третя - про проведення громадських слухань. Складно аргументувати, коли твоя особиста позиція не збігається з тією, яку маєш відстоювати. Гадаю, частина нашого успіху в тому, що ми відштовхувалися від законодавства та нормативно-правових актів".


Серед запрошених гостей дебатів була присутня Ірина Бєляєва, Директорка департаменту молодіжної політики Міністерства молоді та спорту.

Під час свого виступу пані Ірина анонсувала багато можливостей для активної молоді. Переглянути більше інформації можна за лінками:

Міністерство молоді та спорту України.

Департамент молодіжної політики Міністерства молоді та спорту України.

Проєкт “Країнотворці”.

СпівДія.

Національна Волонтерська платформа.

План Відновлення країни

Проєкт “Віднова UA”

Україно-польські обміни.


Олена Шуляк, голова партії "Слуга народу" зазначила, що "демократія не бере відпустку на час війни. Демократії треба вчитися: вчитися аргументувати, дебатувати, досягати компромісів, знаходити спільну платформу для взаємодії". 

"Сьогодні тут народжується нова політична культура, яка має замінити стару політику. І ви - частина цих змін. Ви - майбутні провідники нової політичної культури. Ви будете жити в такій політичній реальності, де не буде місце пустопорожнім балачкам, відвертому популізму, брехні та корупції. Ми сьогодні працюємо саме заради цього", - зазначила пані Олена.

На питання, як молодь може впливати на відновлення країни та реформи, Олена Шуляк заначила, що молодь вже зараз може робити багато чого:

- брати участь у громадських слуханнях з питань відбудови у своїх громадах;

- шукати можливостей долучитися до груп, які так чи інакше допомагають фронту і оборонній промисловості;

- розпочинати або розвивати власний бізнес, вивчивши нагальні потреби своєї громади або потреби української молоді;

- виступати адвокатом відновлення у комунікаціях із молоддю Європи і глобального Заходу в цілому;

- долучатися до волонтерської діяльності з відбудови постраждалих регіонів;

- організовувати комунікаційні кампанії на підтримку найважливіших реформ;

- шукати інноваційні технологічні рішення для відновлення і відбудови.


"Перелік може бути дуже великий. Але яку б сферу чи галузь ви не обрали для своєї участі у відновленні, раджу наступне: 

Перше: майте ідею і проєкт. Ідея може бути недосконалою, ви можете згодом від неї відмовитися. Але мати її треба. Проте, не забувати, що ідея без чітко розписаного проєкту нічого не варто.

Друге: не намагайтеся відразу ж вийти на рівень країни, світу чи галактики. Проєкт або ідея, реалізована в одній громаді - може принести користь багатьом людям, а перш за все - вам. Тому що ви доведете, що здатні на лідерство.

Третє. Шукайте союзників. Ваші сусіди, одногрупники, ваші ровесники. Підприємці, громадські організації і політичні партії. Зрештою, народні депутати. Сьогодні ви потренуєтесь у тому, як переконувати інших, як залучати людей на свій бік, як заражати ідеєю. Чим більше у вас буде союзників і прихильників, тим більше шансів на успіх.

І останнє. Ніколи не припиняйте вірити у свою країну. Відновлення - це безліч можливостей побудувати ту країну, яку ви хочете для себе і своїх дітей. Якщо щось не вдається - не втрачайте надії, шукайте нові можливості й нові напрями. Підтримуйте те прогресивне, що просуває країну до сімʼї європейських народів. Не сумніваюся в вашому успіху і успіху країни", - підсумувала депутатка. 



Довідка. Захід відбувається в рамках проєкту “Право вибору”, що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у розв’язанні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.


Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”

Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар