Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
4 Грудня 2022
Тетяна Кавуненко

18-20 листопада, 2022, у канадському Галіфаксі відбувся щорічний Міжнародний безпековий форум. Делегація Світового Конґресу Українців (СКУ) долучилась до безпекового форуму поряд з представниками урядів та парламентів світу, провідних фахівців з безпеки та оборони, політологів та експертів у сфері міжнародних відносин.

331

18-20 листопада, 2022, у канадському Галіфаксі відбувся щорічний Міжнародний безпековий форум. Делегація Світового Конґресу Українців (СКУ) долучилась до безпекового форуму поряд з представниками урядів та парламентів світу, провідних фахівців з безпеки та оборони, політологів та експертів у сфері міжнародних відносин.


Halifax International Security Forum або «Міжнародний форум з питань безпеки» в Галіфаксі є позапартійною та неприбутковою організацією, яка, окрім інших проєктів, щорічно проводить провідну в регіоні Північної Америки конференцію з питань міжнародних відносин та безпеки. Головна місія конференції полягає у зміцненні стратегічного співробітництва між демократіями.


Виконавча директорка Інституту "Республіка" та співзасновниця ВІ "Активна Громада" Олександра Гліжинська також взяла участь у цьогорічному форумі й поділилася основними меседжами та інсайтами. 

"2,5 дні лідери та лідерки з різних країн світу та сфер діяльності обговорювали питання світової безпеки. У центрі всіх обговорень була Україна. Не було жодної панелі, де б не говорили про нас та російсько-українську війну. Навіть у питаннях зміни клімату говорили про агресію росії проти України.

Основна теза міжнародної спільноти – “Українці - герої, ми вами надихаємось і підтримуємо”. Це, звісно, прекрасно, але де більше зброї? Російсько-українська війна – це питання безпеки усього світу та ефективності демократичного світу як такого.

Найбільш виразна для мене теза була від Ганни Гопко: “Демократія без зброї - це просто «бла-бла-бла». Поки ми чуємо про натхнення світу нами, українцями й українками, як героями та стурбованість через поведінку рф, остання чхати хотіла на це все, продовжуючи знищувати мирне населення".

І це небезпека не лише України, це небезпека для усього демократичного світу, якщо терорист у обличчі рф не буде покараний як того заслуговує.

Теза від віцепрем'єрки Ольги Стефанішиної була дуже однозначною на форумі і я щиро сподіваюсь, що її й нас, українців, почули: “У нас, цивілізованого світу, є лише план А - це перемога України у цій війні. Плану Б - НЕ існує і НЕ може існувати”.

Учасники форуму визнають, що вторгнення Путіна в Україну 24 лютого 2022 року започаткувало нову еру глобальної безпеки й кожна проблема у світі пов'язана з тим, що відбувається в Україні. Енергія, продовольство та людська безпека — саме майбутнє самої свободи — на порядку денному", - розповідає Олександра Гліжинська. 


Про що говорили: 

- де гарантована міжнародними організаціями безпека?

- холодна зима та довга війна: що робити?

- героїзм жінок як в Україні, так і в країнах, що розвиваються, знаходяться під тоталітарним режимом;

- інформаційна війна;

- продовольча криза у світі;

- перегони розвитку технологій – США та Китай;

- енергетична безпека;

- зміни клімату та питання води;

- чи є майбутнє у демократії?


Деякі цитати з панелей:

Володимир Зеленський, Президент України:

"Аморальні компроміси призведуть до нової крові. Справжній, довготривалий і чесний мир може бути лише результатом повного знищення російської агресії. Просто закінчення війни не гарантує миру. Зараз Росія шукає короткого перемир'я — перепочинку, щоб відновити сили. Хтось може назвати це закінченням війни, але такий перепочинок лише погіршить ситуацію. Зеленський закликав лідерів світу долучитись до Плану миру, сформованого Україною".



Олена Зеленська, Перша леді:

"Я хочу, щоб ви спробували побачити на власні очі, що зараз переживають українські жінки. Поки ми тут з вами говоримо, 40 тисяч жінок служать в ЗСУ і ризикують власним життям". 


Андрій Єрмак, Керівник Офісу Президента України:

"Сьогодні ми маємо історичну єдність усіх демократичних країн навколо України, і це дуже важливо. Ми разом, ми будемо разом, коли виграємо цю війну. Наша держава ефективно відбиває найбільшу загрозу миру та стабільності євроатлантичного регіону і буде продовжувати". Єрмак закликав учасників форуму активніше долучатись до подолання викликів війни в Україні: і щодо енергозабезпечення, зброї тощо.


Петро Порошенко, 5-й Президент України:

- Це війна не за Україну і не про Україну. Це війна за глобальну безпеку.

- Найкращий переговорник з рф - це ЗСУ.

- Україна НАТО значно більш потрібніша, ніж НАТО Україні.

- Чи є у світі нація, яка хоче миру більше, ніж українці? Ні, тому що ми платимо за війну найвищу ціну.



Лойд Остін, міністр оборони США:

"Окрім ракет і танків, однією з найпотужніших видів зброї, якою володіє кремль, є підступна пропаганда, яку путін використовує для контролю та маніпулювання населенням. Його спільник, президент Білорусі Лукашенко, керує подібним режимом, побудованим на брехні та репресіях щодо ЗМІ. Хоча цю дезінформацію легко помітити тим, хто не входить до його сфери впливу, Захід страждає від власного режиму брехні, який прагне мобілізувати тих, хто відкупився теоріями змови, які можуть дестабілізувати демократичні країни. Не сумнівайтесь, ми не будемо втягнуті у війну за вибором Путіна, але ми будемо поряд з Україною, коли вона бореться, щоб захистити себе, і ми будемо захищати кожен дюйм території НАТО".


Аніта Ананд, міністр оборони Канади:

"Наш світ лише стає темнішим… Повномасштабний і невиправданий напад путіна на Україну є яскравим нагадуванням про те, наскільки крихкими можуть бути мир і стабільність".


Алар Каріс, президент Естонії:

"Результат цієї війни в Україні має набагато більше значення для глобальної безпеки. Це буде лакмусовим папірцем того, наскільки затято ми як спільнота демократичних націй готові боротися за наші демократичні принципи".


Президент Колінда Грабар-Кітарович, колишній президент Хорватії:

"Якщо говорити чесно, люди в Україні втрачають життя. Ми повинні вміти й спроможні втратити трохи свого комфорту, щоб протистояти росії".


Адмірал Роб Бауер (США):

"Усе, що ми маємо в галузях нашої промисловості, базується на принципі «вчасно та достатньо», і наразі ми знаємо, що цього недостатньо і вже занадто пізно".


Петер Ван Праг, президент Безпекового форуму у Галіфаксі:

"Завдяки українській жертовності, українській мужності та українській винахідливості епоха, яка почалася 24 лютого 2022 року, тепер має потенціал стати найпозитивнішою епохою для свободи та демократії. Будь-яке питання у світі тепер пов’язане з Україною".


Долкун Іса, президент Всесвітнього уйгурського конгресу:

"75 років тому, після Голокосту, світові лідери пообіцяли, що ніколи більше не повториться. На жаль, сьогодні це повторюється".


Ганна Гопко, українська громадська діячка і журналістка, народна депутатка України VIII скликання:

"В Україні зараз схожа ситуація до того, ніби 11 вересня у США відбувається щодня".

Еван Соломон, видавець, GZERO Media, спеціальний кореспондент, CTV NEWS, Канада:

"Ми всі спостерігаємо за трагічною війною в Україні. Але задовго до того, як вона почалася — і довго після — дезінформаційна війна триває, і вона впливає на будь-яку країну тут. І це, на жаль, засіває поле для конфліктів у майбутньому".

"Окрім публічних виступів, вагомими є і закриті зустрічі та приватні розмови, чого теж вистачало на форумі", - розповідає Олександра Гліжинська.

"Щиро дякую за рекомендацію мене Gelena Savruk, керівниці Школа стратегічного архітектора School for Strategy Architects та запрошення від президента Halifax International Security Forum Петера Ван Прага. ?Це був неймовірно цінний досвід і я привезла з собою чимало ідей, що можна робити далі, а також переконалась у правильності наших рішень та планів на майбутнє. Сподіваюсь, вимоги українців будуть почуті. А щоб це стало реальністю, друзі у нас з вами багато роботи. Те, що нам потрібна підтримка міжнародної демократичної спільноти, що її потрібно більше, вчасно і без «бла-бла-бла», ми маємо говорити про наші виклики на кожному кроці. І, на жаль, ілюструвати наші вимоги потрібно в стилі «ТСН вражає», показуючи світу тероризм з боку рф, чого на жаль в Україні щодня вистачає... Це справа кожного, хто має доступ до іноземців - громадян, представників влади інших країн. Це надважливо, те що роблять громадські активісти за кордоном, використовуючи будь-яку площадку для донесення ситуації в Україні, громадяни України, що виїхали за кордон, які організовують щотижневі мітинги", - каже Олександра Гліжинська. 

Вона також зазначила, що ВІ "Активна Громада" від початку повномасштабної війни робить щоденні огляди ситуації в Україні англійською мовою і щодня надсилає іноземним журналістам, посольствам, міжнародним організаціям, а також відео-інтерв’ю воєнних історій українців. Невдовзі до цього переліку додамо і документальні театральні вистави.

Ця невтомна спільна праця має дати результат, бо у нас є лише план А – це перемога України у даній війні.



Текст та фото: Олександра Гліжинська

Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар