Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
Історія успіху
14 Червня 2021
Тетяна Кавуненко

Світлана Клюй, комунікаційна координаторка міста Дрогобич Львівської області, розповідає про свій шлях громадської діяльності.

444
Дрогобич благоустрій
Фото: Дрогобич благоустрій

Системні перемовини з владою, проведення кампанії «Від дверей до дверей» та загальних зборів для мешканців будинку, періодичні суперечки та конфлікти. Попри виклики, результати співпраці ВІ «Активна Громада» Дрогобича та Ініціативної групи багатоквартирного будинку №4 на вулиці Княгині Ольги вражають: нові вікна, уже відремонтована частина даху та пішохідної зони, нові сходи, маячки на тріщинах, стінопис на вхідних дверях до під’їзду, уквітчані підвіконня. А ще стільки всього в планах! Світлана Клюй, комунікаційна координаторка міста Дрогобич Львівської області, розповідає про свій шлях громадської діяльності.


– Як виникла ініціативна група? З чого все починалося?

– Почалося все з того, що я, як координаторка ВІ «Активна Громада»^ вирішила створювати ініціативну групу для активізації мешканців і одразу подумала про свій будинок, але розуміла, що окрім користі є і ризики, які вже тоді бачила. Я живу в цьому будинку 8 років і від часів Євромайдану намагаюся сама щось робити: почала з облаштування території, ремонту під’їзду і далі продовжую цю справу.

– Які складнощі виникали на початку роботи ініціативної групи?

– У лютому 2020 року ми разом з регіональною координаторкою ВІ «Активна Громада» у місті Дрогобич Оленою Юркевич пішли з кампанією «Від дверей до дверей». На той час ми також дізнались, що мерія виділяє частину коштів на заміну вікон у багатоквартирних будинках. В моєму під’їзді ми якраз восени всі вікна поміняли, мешканці скинулися по 400 гривень, решту 50% становили депутатські кошти. Але чому б і іншим теж не поміняти, якщо є така чудова можливість. Тож ми обговорили цю пропозицію з мешканцями будинку. Під час кампанії «Від дверей до дверей» за 2 дні із всіх 70 квартир було опитано 30. Опитували про все, що болить мешканцям, що б вони хотіли вирішити в будинку та поруч з ним. Наступний етап – збори цієї ініціативної групи. Склали відповідні звернення щодо потреб спільного дому, зібрали по 50 підписів на кожне і пішли напряму до міського голови. Спочатку все складалося добре: опитування, збори. Але від самого початку я відчула людський фактор, розраховуючи і на можливий негатив. Я емоційна людина, завжди говорю все відкрито і ми, враховуючи, що це ініціативна група «Активної Громади», намагалися максимально коректно і тактовно з усіма спілкуватися. Але, все одно, завжди є люди, яким все не так: влада погана, ніхто нічого не робить, чому потрібно збирати гроші і т.д. Тож були у нас і такі. Більше того, деякі мешканці ширили чутки про мене, ніби-то я – «провладна активістка», чи готуюся таким чином стати депутаткою. Хоча рік тому сильно критикувала мера, але практика показала, що це немає сенсу, потрібно співпрацювати. Коли спілкуєшся, йдеш назустріч, вчиняєш не за принципом «відкривання дверей з ноги» – то не з першого і не з третього разу, але в кінцевому результаті – вдається встановити контакт і бути почутим, а проблема вирішеною. Така мудрість, мабуть, до активістів приходить з часом.


– Вирішенням яких питань займається ініціативна група?

– Я створила групу у Viber, це десь плюс-мінус 30 людей. Коли ми проходили з кампанією «Від дверей до дверей», запитували про вікна і люди, бачачи, що вікна у моєму під’їзді є, теж виявляли бажання поставити і собі. Але вони не розуміли, як це зробити, ми їм пояснювали, розповідали, що важливо долучитися до зборів. Вже на самих зборах я та інші мешканці підтягували питання ремонту даху, вікон, каналізації, підвалів, пішохідних доріжок, а також – відновлення коминів та димоходів, які були просто знищені. Зараз їх ремонтують. 30 років у нас під під’їздами не було нормального ремонту пішохідної зони, сходинок від дороги. Будинок із двох боків підмивала вода, коли були сильні зливи і дощі. Тротуари були зруйновані і треба було не просто пішохідну зону зробити нормальну, але й бар’єр-захист від води. Я говорила з місцевою владою щодо цього. Запропонувала так, як грошей немає, хоча б вкопати по периметру високі бордюри, щоб машини не заїжджали на газони, щоб не текла вода. В кінцевому результаті, під половиною будинку зробили тротуар. Цьогоріч ми доробили поворот ще з іншого боку будинку і захистили дугою будинок від затоплення. З минулої осені я виявила тріщину під моєю квартирою. А у зв’язку із трагедією, яка сталася у Дрогобичі з будинком №101 по вул. Грушевського, коли він завалився, я розуміла, що потрібно щось робити. До речі, 101-му будинку я чим могла допомагала, півтора місяці волонтерила. Через пару місяців, як я побачила цю тріщину, то написала заяву до влади, до мене приїхали і поставили на ті тріщинки маячки. Заміна вікон не була на 100% відсотків безкоштовною, мала бути невелика платня. Міський голова любить говорити фразу: «Якщо громада бере символічну фінансову участь, то він тільки «за» і завжди йде людям назустріч». Нам запропонували зібрати по 150 грн і перерахувати на офіційний рахунок ЖЕКу. Платіж був, як “благодійний внесок від мешканців за вікна”. Все прозоро і офіційно. Звісно, на те, щоб обговорити все з мешканцями, зібрати гроші пішло чимало часу. Але, врешті-решт, спільними зусиллями, ми все ж замінили вікна у трьох під’їздах.

– Чи підтримують Вас мешканці саме Вашого під’їзду?

– Я чомусь завжди думала, що наш під’їзд слабенький, мешканці не дуже дружні. Але якось все зрушилося і сусіди доєдналися до спільної діяльності, здружилися, створили ще окрему групу у Viber для потреб саме нашого під’їзду.


– Чи не думали Ви над створенням ОСББ?

– Ми думали над створенням ОСББ. Але я категорично проти від’єднуватися лише своїм будинком. Думала зробити таку собі агломерацію – Раду вулиці. Була ідея об’єднати всі хрущівки нашої вулиці, створити таку потужну групу, залучати фінансування, інвестиції, подаватись на проєкти Громадського бюджету. Поки-що це мрії, для реалізації яких треба наважитися. Сусідні будинки вже нас знають і виявляли бажання об'єднатися саме з нашим будинком і щоб ми разом дружили і працювали, та маю ще свої застереження через тріщину у моєму будинку. Невідомо, як будинок себе поведе і як в майбутньому буде. Будинок, який завалився у Дрогобичі, був на балансі ЖЕКу. Зараз мешканцям вже докуповують останні квартири. А якби це було ОСББ – чи була б так само держава до них лояльна у питанні виплати компенсацій?


– Які плани у вашої ініціативної групи щодо подальшої діяльності?

– От якраз розмальовуємо вхідні двері у під’їзді. Ідея виникла вночі, спонтанно. Я побачила у Facebook допис херсонської художниці й там було фото малюнку на дверях у під’їзді. Одразу написала знайомій художниці, яка малює стінописи у Дрогобичі та запитала скільки це буде коштувати. Вона мені відповіла, що була б щаслива запустити соціальну акцію, робити по місту такі фотозони, стінопис. Ми вирішили з Оленою Юркевич зробити це від «Активної Громади» – позначити, що тут живуть наші активісти. Щоб це була як мітка. Ще є ідея започаткувати фотоконкурс:«Моя прибудинкова територія» чи взагалі успіхи своєї громади. Ми щомісяця обиратимемо трьох переможців і подаруємо їм стінопис на стіні, чи також на дверях. Ще з планів – доробити дашок над входом до підїзду. Також зараз висаджую квіти на підвіконнях.



Примітка. Місія “Активної Громади”: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.



Авторка: керівниця пресслужби Інституту "Республіка" та ВІ «Активна Громада» Тетяна Кавуненко

Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар