Ініціативна група ВІ “Активна Громада” в Ольгінській ОТГ, район Волновахи Донецької області ініціювала сортування сміття з допомогою місцевої влади.
Сортування сміття є невід’ємною частиною європейської культури у збереженні та використанні власних ресурсів. Україна доєдналася до цього досвіду у 2018 році. Кабінет Міністрів підписав зміни до Закону “Про відходи”, що ввів в дію закон з 1 січня 2018 року. Українці зобов’язані сортувати сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для вторинної переробки та небезпечне з потребою у захороненні. Швеція та Норвегія переробляють більше 90% свого сміття, Німеччина трохи менше – 67%. Хоча закон і підписаний, але реальних кейсів утилізації сміття – дуже мало, стосується не тільки Сходу України.
В більшості людей складається хибне враження, що для районів, які межують з окупованими територіями відсутня громадська активність, що головні проблеми пов’язані з війною, але насправді це не так. Активні люди турбуються і про екологічний стан регіону.
Активісти ВІ “Активна Громада” у Волновасі вирішили не чекати, поки місцеві органи почнуть впроваджувати “реальне” сортування сміття, а власними силами розпочали адвокаційну компанію. За Законом про відходи, у кожному населеному пункті, органи влади повинні створити відповідну інфраструктуру не лише для роздільного сортування відходів, але й для їх переробки й зберігання. Розуміючи, що Закон на боці активу ВІ “Активна Громада”, була розпочата боротьба за екологічно чистий населений пункт.
– Проблема полягала у тому, що сміття (згідно законодавству) почали сортувати, а на ділі, просто на старих баках зробили надписи, а потім все це в одну сміттєву машину скидають. Логіка така, що – люди все одно не сортують. Ми розробили короткотривалу адвокаційну кампанію. Ініціативна група звернулася до селищного голови з проханням встановити клітки для збирання ПЕТ-пляшок, – Яна Тверезая, координаторка ВІ “Активна Громада” у м. Волноваха (на фото праворуч).
Старі сміттєві баки з надписами
Регіональна координаторка спільно з активними громадянами в кінці жовтня направила запитання/звернення до селищного голови Ольгінської ОТГ, що стосувалися сортування. 6 листопада відбувся звіт селищного голови. У союзники знайшли небайдужого місцевого депутата, який підтримав ініціативу та звернув на це увагу під час звіту селищного голови. Пройшов майже місяць з початку ініціативи і перший бак для сортування ПЕТ-пляшок 15 листопада встановили у центрі селища.
Смітєвий бак для ПЕТ-пляшок
Лілія Курбанова, що представляє ініціативну групу ВІ “Активна Громада”, розповіла, що це робить тому, що небайдуже ставиться до місцевої громади, де сама й проживає. Вона зазначила, що варто сортувати відходи, не тільки заради галочки, зміни можливі, лише б було бажання.
Місцеві громадські ініціативи змінюють ландшафт життя українських громад. Будемо слідкувати за діяльністю ініціативи ВІ “Активна Громада” в Ольгінській ОТГ, чекайте на продовження історії успіху.
Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.
Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар