Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
Історія успіху
8 Червня 2021
Тетяна Кавуненко

Ідея громадської участі виникає з переконання, що участь громадян в керуванні демократичною державою чи своєю громадою не можна зводити виключно до участі у виборах. 

366
Краматорськ петиція
Фото: Краматорськ петиція

Ефективність діяльності органів влади підвищується в тому випадку, якщо вона підкріплюється активністю самих громадян, їхньою ініціативністю та самостійністю. Ось чому підвищення соціальної активності громадян у вирішенні місцевих проблем, прийняття жителями відповідальності за життя у своєму місті чи селищі є найважливішим завданням.

Форм залучень громадян у світі, та й в Україні, є досить багато: формальні й неформальні. Є складні, які регулюються певними законами, а є прості та зрозумілі для використання. Одним із таких інструментів участі громадян у суспільно-політичному житті країни є електронна петиція. 

Електронна петиція – це особлива форма колективного звернення громадян до президента України, Верховної ради України, Кабінету міністрів України, органу місцевого самоврядування.

На сайті органу місцевого самоврядування передбачається електронна петиція (розділ “електронні петиції”) як інструмент участі, і передбачається кількість голосів, яку повинна набрати та чи інша електронна петиція для того, щоб вона була розглянута. Своєю чергою, це може бути зазначено і в Статуті, але зазвичай органи місцевого самоврядування не передбачають кількості громадян, які повинні підписатися під електронною петицією в Статуті. Ця кількість громадян передбачається безпосередньо у відповідному “Положенні про електронні петиції”. Це положення так, як і інші положення, які деталізують інструменти участі громадськості, приймаються, затверджуються органом місцевого самоврядування із того моменту й набувають, як правило, чинності.

Розгляньмо, як вона працює на прикладі одного із міст України. 

Регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у м. Краматорськ Олександр Іванов розповідає, як у його місті завдяки петиції встановили світлофор на перехресті. 

“Я живу біля доволі жвавої дороги у місті. Поруч розташовано перехрестя на бул. Машинобудівників та вул. Парковій, на якому доволі часто відбувались ДТП. А ще поруч розташовано автовокзал та навчальні заклади. Також цим перехрестям часто користуються відвідувачі центру реабілітації людей з інвалідністю”, – розповідає Олександр. 

Згідно із «Програмою розвитку громадського транспорту і дорожньо-транспортної інфраструктури в м. Краматорську на 2018-2019 роки”, на цьому перехресті вже давно мав бути встановлений світлофор, але як завжди не вистачало коштів.

“Після чергової дорожньо-транспортної пригоди я вирішив подати петицію щодо встановлення світлофору на цьому перехресті. Петиція доволі швидко зібрала необхідну кількість голосів. Голосування стартувало 26 липня 2019 р., а вже 28 серпня – отримали відповідь, що це питання буде розглянуто на виконкомі. Так і вийшло: кошти на облаштування цього об’єкта заклали до бюджету на 2020 рік”, – каже Олександр. 


Було:


Стало:

Джерело фото: http://vp.donetsk.ua/gorod-region/gorod/86083-v-kramatorske-ustanovili-novyj-svetofor


Окрім цього, як відзначив Олександр, варто подякувати міській владі, що до реконструкції ділянки підійшли комплексно та реконструювали ділянку бульвару Машинобудівників.

“Це також можна вважати історією успіху. З цим запитом звертався ще у 2017 році. Був поданий проєкт громадського бюджету на облаштування ділянки біля автовокзалу. Цей проєкт було відхилено для участі у громадському бюджеті, але було включено до плану реконструкція бульвару”, – додав Олександр. 

“Таким чином, 2020 рік став результативним в реалізації поданих пропозицій від громадськості. Попри доволі великий термін реалізації, влада повністю втілила мої ідеї”, – ділиться радістю координатор ВІ “Активна Громада”.

Також Олександр Іванов поділився історією успіху Миколаївської ОТГ. 

За його словами, механізм петиції поки що не набрав великої популярності, з початку роботи сервісу було подано всього 10 петиції.

“Хочу поділитися найбільш успішною, відмітивши, що в промоції брали активну участь члени “Активної Громади”. Мешканці просили встановлення центрального освітлення по вулиці Михайла Петренка. Набравши потрібну кількість голосів, цей проєкт був винесений на розгляд та, скоріш за все, буде реалізований Проєктом програми економічного і соціального розвитку Миколаївської міської об’єднаної територіальної громади на 2021 рік. Заплановано виконання заходу з технічного переоснащення мережі освітлення м. Миколаївка по вул. Петренка Михайла на загальну суму 3343,7810 тис. грн коштом місцевого бюджету”, – каже Олександр Іванов. 

Олександр Іванов розповів про результат петиції у м. Слов’янськ щодо визначення вуличних котів частиною екосистеми міста. 

“На жаль, влада, попри підтримку мешканців, не задовольнила вимоги петиції. У Краматорську після цього подали аналогічну пропозицію і влада позитивно відреагувала, включивши котів до екосистеми міста.

Ось так, прості дії громадян і активність можуть значно підвищити комфорт життя у місті чи громаді. 

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар