Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
Історія успіху
7 Грудня 2021
Діана Делюрман

Як активісти Житомирщини доводили, що палити органічні відходи – не ок.


95

Щороку Державна служба з надзвичайних ситуацій фіксує 50 тисяч лісових пожеж. Але у 2020 році вони зросли на 25%, і значно вразили ліси Житомирщини та Київщини. Усе – через спалювання трави та органічного сміття.

Лісова пожежа на Житомирщині. Фото: ДСНСУ

Палити органіку – просто, але відновлювати екосистеми, людське здоров’я та домівки – важко, а подекуди й неможливо.

“Для нашого краю масштаб цієї проблеми вже котрий рік поспіль сягає критичної позначки”, – зазначає активістка Діна Корчевна.

Але пожежі 2020-го стали каталізатором, і небайдужі громадяни почали діяти. Завдяки їхній активності та наполегливості, ставлення житомирян для спалення відходів змінилось. Вони розуміють, що це – порушення закону і шкода довкіллю.

Як це стало можливим?

Активісти Житомирщини перемогли у конкурсі та змогли долучитись до навчального проєкту “Не пали – компостуй”, який реалізувала Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні разом із Центром розвитку інновацій.

“Від Житомирщини ми написали мотиваційний лист, в якому розповіли про проблеми та свої ідеї”, – розповідає активістка Діна Корчевна.

Після навчання активісти розпочали інформаційну кампанію про проблему та ідеї вирішення. В Житомирі і Тетерівській громаді вони проводили зустрічі з місцевими, круглі столи з громадами, розносили листівки, писали заклики в соцмережах та коментарі в ЗМІ.

Ба більше: писали листи-звернення про припинення спалювання не лише в приватних господарствах, а ще й не заводах.

“На одному з заводів палили тверді побутові відходи. В результаті постійно стояв чорний дим і люди скаржились. Я написала звернення до Поліської інспекції. Вони відреагували, провели двотижневий огляд і виписали санкції. Зрештою, підприємство припинило це робити”, – розповідає Діна.

Крім того, виходили на рейди, аби виявити тих, хто палить органіку. “Активісти пояснювали, в чому проблема, або ж викликали поліцію”, – каже Діна Корчевна.

Пані Діна зауважує, що під час кампанії активісти тісно співпрацювали з поліцією, органами місцевого самоврядування, благоустроєм, Поліською екологічною інспекцією.

“Якщо ви виявляєте, що хтось палить поля чи очерет, – викликайте поліцію або доводьте людям, що не так. Ми всі можемо волонтерами і допомогти зберегти довкілля!” – радить активістка.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: Діана Делюрман, менеджерка по роботі з Telegram та Tik-Tok ВІ «Активна Громада»Теги: екологія
Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар