Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
Історія успіху
14 Червня 2021
Тетяна Кавуненко

Яна Твереза, регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у місті Волноваха розповідає, як громадяни намагаються відстояти лікарню та захистити своє право на якісні медичні послуги.

239

Співробітники травматологічного відділення Волноваської центральної районної лікарні (Донецька область) отримали у травні 2020 року від адміністрації медичної установи «попереджувальні листи» про звільнення у зв’язку зі скороченням штату. За словами керівництва – два хірургічних відділення у Волновасі – забагато. Перед тим, у лікарні закрили частину лабораторії. Лікарі вже відчули на собі оптимізацію – у травні вони отримали менші зарплати, ніж у попередні місяці.ґ


Яна Твереза, регіональна координаторка ВІ «Активна Громада» у місті Волноваха, розповідає, як громадяни намагаються відстояти лікарню та захистити своє право на якісні медичні послуги.

– Яно, розкажіть, з чого все почалося і чому Ви цим займаєтеся?

– У нас закривають частину відділення Центральної районної лікарні. Це все почалося з того, що закрили частину лабораторії і сказали, що це лише на час карантину і будуть возити спеціалістів в район. Тепер нумо розбиратися. Є населений пункт Новотроїцьке і відстань від нього до міста Волноваха – 17 кілометрів. Це не зовсім зручно. Люди почали протестувати. Були надіслані листи з підписами мешканців до Офісу Президента, в МОЗ. Від ОП отримали відповідь, що лист був переданий на область. Своєю чергою, область надіслала досить формальну відповідь з приводу закриття відділення: що між населеними пунктами є залізничне сполучення і мешканцям не буде складно дістатися до лікарні. Хоча залізничного сполучення там немає. Назвали скорочення оптимізацією. Чому я цим займаюся? По-перше, я живу в цьому місті. По-друге, ми представники «Активної громади» і коли мешканці звертаються за допомогою і хочуть бути активними громадянами, то ми не можемо не йти назустріч.

– Щодо скорочення зарплат: як це пояснили медикам?

– Спеціалісти Центральної районної лікарні отримали зарплати за травень менше, ніж зазвичай. Головний лікар це пов’язує з тим, що НСЗУ не перерахувала гроші. Я зайшла на сайт, перевірила публічну інформацію. НСЗУ вказує, що вони все перерахували в повному обсязі. Лікарі ж, по факту, отримали по 3 тис. 700 грн зарплатні. Пояснили це тим, що у зв’язку із карантином лікарі працювали мало (терапевтичне відділення було закрите на карантин, – ред.) і обіцяних коштів від НСЗУ лікарня не отримала. Але якщо керівництво постійно посилається на реформу, то тоді не зрозуміло, за які гроші було зроблено ремонт?

– Про який ремонт йдеться?

– Недавно з’ясувалося, що закривається й травматологічне відділення лікарні. Його повністю оптимізують і скорочують кількість медичних сестер і лікарів. Ми підключили ЗМІ, запитували керівництво області. За їхніми словами, для району 2 травматологічних відділення – це забагато. Але питання ось в чому: в цьому відділенні не так давно зробили ремонт. Навіщо тоді було його робити, якщо заздалегідь було відомо про закриття? Були зроблені публікації у соцмережах зі зверненням до керівництва Центральної районної лікарні. У відповідь – вони нарікають на нацреформу і кажуть, що нічого не можуть з цим зробити.

Примітка: Олег Гроник – завідувач поліклініки Волноваської центральної районної лікарні зазначив, що «дійство, що сьогодні відбувається неможливо назвати реформою, бо те, що запустили 1 квітня не готове і на половину і не працює ніяк, тому ми насправді не знаємо, правильна вона та реформа, чи ні. У нинішньому вигляді – це авантюра! Це потрібно зупинити».

– На мій пост була відповідь, що для місцевих жителів в плані якості надання послуг нічого не змінилося.


Але це не так. Враховуючи, що їхати понад 17 км. Також запрошували представників Райдержадміністрації на засідання Виконавчого комітету для надання роз’яснення щодо ситуації. На Виконком ніхто не з’явився. Не зрозуміло, чому. Волноваха знаходиться досить близько до лінії розмежування. Закрити травматологічне відділення – це досить дивно.

– У соцмережах з’явилася інформація про закриття пологового відділення. Але керівництво лікарні спростовує цю інформацію. Що Ви знаєте про це?

– Точно так було спочатку із закриттям лабораторій. Теж спростовували, говорили, щоб пацієнти не хвилювалися. А зараз ми говоримо про те, що велика кількість лікарів потрапляє під скорочення, деяких – буде переведено на 0,25% ставки. Для величезного району – це буде досить відчутно, якщо врахувати ще й закриття лабораторій.

– Як далі планують діяти лікарі?

–  Ні керівництво лікарні, ні Районна державна адміністрація на Виконавчий комітет не приїхали. Відповідно, з приводу зарплат – ніяких офіційних документів немає. Ми зі свого боку відправили запити «На доступ до публічної інформації» з приводу заробітної платні головного лікаря і з приводу переліку платних послуг у лікарні. Поки що чекаємо на відповідь. З приводу лікарів: вони, так би мовити, розділилися на дві групи: перші підтримують і кажуть, що «це реформа і ми нічого не можемо зробити». Скоріше за все, вони не потрапляють під скорочення. Друга група – це лікарі, які намагаються щось робити. Власне лікарі за ініціативи колеги із відділення рентгенології та томографії зібрали ініціативну групу для того, щоб якось підняти це питання і надати ситуації розголосу. Щодо позиції лікарні: у них є неофіційна сторінка у Facebook і тих людей, які входять в ініціативну групу, які писали пости, висловлювали свою думку, їх просто заблокували у цій групі. Офіційних коментарів ніяких немає.

Зазначимо, раніше у ЗМІ завідувач відділення лікарні Андрій Хаджинов зазначив, з початку року в травматології прооперували і пролікували понад 1 тис. 700 пацієнтів. До них привозять хворих з усього Волноваського району, а також з довколишніх населених пунктів. За його словами, відомо, що з 29 працівників, в штаті залишать 8. Частину медперсоналу планують перевести в хірургічне відділення.

Своєю чергою начальник департаменту охорони здоров’я Донецької обласної державної адміністрації Володимир Колесник вважає, що два хірургічних відділення в Волновасі – забагато.

«Якщо центральна районна лікарня має необхідність об’єднання двох відділень – травматологічного та хірургічного, і одночасно є хірургічне відділення ще одне в Волновасі, то місцева влада нехай самі вирішують, як правильно вчинити», – вважає він.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: керівниця пресслужби Інституту "Республіка" та ВІ “Активна Громада” Тетяна Кавуненко

Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар