Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
Історія успіху
26 Травня 2021

Протягом листопада-грудня 2020 року ВІ “Активна Громада” проводить Школу громадянської журналістики. Навчання орієнтоване на студентів факультетів журналістики, починаючих журналістів, активістів, членів громадських організацій, а також всіх, кого цікавить тема громадянської журналістики.

В рамках навчання, одним із завдань для учасників було описати Історію успіху своєї громади чи міста. Тож, публікуємо матеріал учениці школи Діани Делюрман про селище Авангард одеської області.

178
Авангард історія успіху
Фото: Авангард історія успіху

Якщо ви думаєте, що авангард – це лише напрям мистецтва, то ви будете здивовані: це ще й найуспішніше селище України за версією національного рейтингу.

Вже понад три роки селище Авангард є центром об’єднаної громади. В складі ОТГ ще декілька населених пунктів, які приєднались у 2017 році. Їх інфраструктура значно покращилась після об’єднання під керівництвом центрального селища. Наразі Авангардівська ОТГ має один з найкращих показників економічної незалежності серед інших громад України. При цьому селищний голова Сергій Хрустовський підкреслює, що Авангард був самодостатнім ще до запровадження реформи з децентралізації.

Для того, щоб зрозуміти суть успіху Авангарду, треба розпочати з його історії.

Колись на місці сучасного Авангарду базувався великий радгосп. Його продуктивність була високою, а розвиток – стрімким. Але економічна криза стала загрозою розорення для будь-якого успішного господарства СРСР. ЇЇ руйнівні наслідки вимагали від радгоспів впровадження змін. Саме тоді Добрянський, голова господарства “Авангард”, пішов на ризикований вчинок, який визначив майбутнє громади.

На частині неродючих земель “Авангарду” шириться стихійна торгівля. Добрянський побачив в цьому можливості й вирішив забезпечити торгівлю належною організацією. План для тих часів радикальний, адже будь-яка ініціатива у сфері бізнесу загрожувала переслідуваннями з боку партійного керівництва. Попри всі загрози промтоварний ринок було створено. На хвилі перебудови та подальшого падіння СРСР підприємство Добрянського досягнуло небачених успіхів.

Так утворився простір малого бізнесу, що в українських 90-х можна було прирівняти до справжнього економічного кластеру, основою якого стали імпорт і торгівля. Сьогодні промтоварний ринок “7 кілометр” – найбільший в Європі.

“7 кілометр” став основою для утворення селища Авангард. Бізнесом займались місцеві та нові люди, що з прагненням розпочати власну справу приїздили до селища. Великі інвестори також вбачали в Авангарді перспективи, тому окрім “7 кілометру” на території селища розпочали діяльність гіпермаркет “Епіцентр”, Аквапарк “Одеса”, “АТБ маркет”, “Укрбудкомплект” тощо. В цей же час розширювались права місцевого самоврядування. Податки підприємців почали надходити в місцевий бюджет, що забезпечило розбудову необхідної інфраструктури.

Велику роль в розвитку селища мають ті категорії малого бізнесу, які відкрились безпосередньо в селищі. Завдяки здоровій конкуренції в Авангарді працюють кафе, невеличкі продуктові та квіткові магазини, ательє, салони краси, фітнес-клуб тощо.

В селищі дбають про формування освітньої інфраструктури, оскільки більшість населення складають сім’ї з дітьми. Наразі будується школа, розширюється заклад дошкільної освіти. Осередком мистецтва є авангардівський Будинок культури з великою кількістю творчих гуртків. Діти, що займаються мистецтвом, мають аудиторію, з якою можуть поділитись своїми надбаннями. Їхні вистави організовують в рамках відзначення національних та місцевих свят.

Нещодавно в Будинку культури відкрили бібліотеку, медіа-освітній простір та виставкову залу краєзнавчого спрямування. Основні складові інфраструктури знаходяться в пішохідній доступності для жителів.


Фото: Бібліотека в смт. Авангард. Фото: Facebook Авангардівської ОТГ (https://www.facebook.com/AvangardOTG)

Двір, як основний публічний простір дітей, доповнили нові дитячі майданчики, скейт-парк, стадіон. Авангардівський стадіон – це наочний приклад вдалої реновації. Раніше стадіон виглядав як поле, обнесене 2-метровим парканом із застарілими зображеннями атлетів, які давно вигоріли. Цей паркан відділяв стадіон від свиноферми, тому в футбол на цьому полі грали найсміливіші. На оновленому стадіоні були забезпечені комфортні умови для бігу, силових навантажень, тренувань з командних видів спорту. Саме тому до спортивних занять почали долучатись місцеві, при чому, різних вікових категорій.

Фото: Скейт-парк в смт Авангард. Фото: Facebook Авангардівської ОТГ (https://www.facebook.com/AvangardOTG)

Фото: Стадіон в смт Авангард. Фото: Одесский курьер (https://uc.od.ua/news/region/1208395)

Для літніх людей двір залишається головним осередком комунікації, тому важливим завданням було створення комфортних просторів біля квартирних будинків. Спочатку під контроль взяли хаотичні прибудови та уніфікували клумби, первісний вигляд був негармонійним. Згодом почали відділяти зони різних функцій: ізольовані парко-місця, затишний простір для відпочинку. Зрештою – налагодилась робота ЖКГ.

Значна частка людей старшого покоління впевнена, що вищим досягненням селища є чисті вулиці. Однак, Авагардівська селищна рада довела, що чистота – це найменша вимога. Разом з вулицями, змінюється і свідомість людей, які розпочинають свій шлях до усвідомлення, що вони заслуговують на щось більше, ніж просто чисті вулиці.

За прикладом покращення просторів загального користування люди почали уважніше ставитись до приватних ділянок. Прибудинкові території стали більш доглянутими, благоустрій кожної з них почав створювати певний стиль селища. Єдність прослідковується у використанні схожих матеріалів в облицюванні приватних будинків, що робить вулицю більш гармонійною. Крім цього люди почали висаджувати однакові рослини біля осель, з’явилась своєрідна мода на ландшафтні рішення.

Я впевнена, що лише щаслива людина здатна долучитись до розвитку спільноти. В цьому, як на мене, втілена національна мрія українців: довести до ладу свій власний куточок, щоб досягнути загального процвітання. Коли відбулось оновлення Авангарду, місцеві зрозуміли необхідність об’єднання з сусідніми селищами, які не мали гідної інфраструктури.

Історія процвітання Авангардівської ОТГ – це один з перших прикладів успіху децентралізації та важливості її розвитку в нашій країні.

Довідка. школа громадянської журналістики проводиться в рамках проєкту “Право вибору”, що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.

Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар