Вітаємо на порталі Активної Громади! Увага, портал працює у тестовому режимі. Повідомляйте нам про помилку на сайті. Детальніше
11 Грудня 2021
Діана Делюрман

Все, що потрібно знати про місцеві бюджети

429

Ви наповнюєте бюджет податками, а те, як його розподіляють, напряму впливає на ваше життя в громаді. Тож розумітися на місцевому бюджеті – все одно, що тримати під контролем особисті фінанси. 

Саме тому важливо розуміти, як відбувається бюджетний процес в громаді. Розберімось, що до чого.

Трохи теорії

Якби Шекспір написав п'єсу про місцевий бюджет, то такими були б дієві особи:

  • Місцевий фінансовий орган (МФО) – окремий виконавчий орган ради.

Перелік усіх МФО ви можете знайти на сайтах облдержадміністрацій.

  • Орган Казначейства – головні управління ДКСУ. Тут ви можете знайти перелік за областями.
  • Головний розпорядник коштів (ГРК). Це – місцеві облдержадміністрації та їхні структурні підрозділи, департаменти місцевої ради.
  • Мережа розпорядників нижчого рівня.

Перелік доступний за посиланням.

  • Одержувачі бюджетних коштів. Серед них – громадські організації, підприємства.

Розглянемо, хто і яку роботу виконує:


Ба більше: органи місцевого самоврядування мають публікувати рішення про місцевий бюджет, квартальні звіти про їх виконання. А коли саме – поговоримо трохи згодом.

Бюджетний процес

МФО управляє бюджетним процесом. Планує, як будуть здійснюватись різні заходи, взаємодіє з різними елементами процесу та контролює бюджет.

Економічний відділ прогнозує, як буде надалі розвиватись громада, якими будуть доходи бюджету та можливі ризики. Цю інформацію подають місцевому фінансовому органу.

Звітністю про виконання бюджету займається насамперед орган Казначейства.  

Головний розпорядник коштів призначає гроші розпорядникам нижчих рівнів та одержувачам бюджетних коштів.

Детальніше з етапами бюджетного процесу ви можете ознайомитись за посиланням.

Бюджетний календар і звітність

Розуміючись на тому, що і коли відбувається в бюджеті, ви можете тримати руку на пульсі.

Етапи бюджетного процесу передбачені в Бюджетному кодексі України. Утім, місцеві ради мають складати чіткіший регламент та оприлюднювати його на офіційному сайті. З цим документом ви точно нічого не пропустите!

Аби аналізувати ефективність використання коштів за минулий рік, слідкуйте за цими строками:

  • до кінця лютого мають оприлюднювати звіт про виконання бюджету за рік, а також пояснювальну записку до нього. В такий спосіб ви можете з’ясувати, скільки грошей та на що саме йшли;
  • до 15 березня ГРК публікує аналітику про ефективність виконання бюджетних програм;

Якщо ви тримаєте руку на пульсі і слідкуєте за бюджетним процесом, зверніть увагу, що органи місцевого самоврядування подають звіти про виконання бюджету щомісяця, щокварталу і щороку. 

Думаєте про майбутнє? Тож запам'ятайте ці ключові моменти в плануванні бюджету на наступний рік.

Влітку розпочинається підготовка бюджету на наступний рік.

До 20 червня місцева рада ухвалює рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Це важливо, адже на його основі також буде ґрунтуватись проєкт бюджету на наступний (плановий) рік.

Прогноз. До 1 жовтня місцева рада має розглянути прогноз місцевого бюджету. Протягом 5 днів цю інформацію мають опублікувати. Тож самий час братись за діло!

Проєкт. Протягом жовтня ГРК розробляють бюджетний запит – документ про необхідну кількість грошей. Його подають МФО, який аналізує та приймає рішення про їх включення до проєкту бюджету на наступний рік.

За Бюджетним кодексом, протягом жовтня та листопада МФО має здійснювати заходи щодо залучення громади до бюджетного процесу. Про різні форми залучення ви можете дізнатись зі статті Тамари Куценко.

До 20 листопада МФО готує проєкт рішення про місцевий бюджет. Потім його подає місцевій держадміністрації, виконавчому органу місцевої ради для схвалення. Протягом тижня вони мають розглянути проєкт та передати місцевій раді. Після цього проєкт публікують.

Рішення. Проєкт рішення про бюджет мають затвердити на засіданні місцевої ради до 25 грудня.  Тож бачимо, що в активістів громади є достатньо часу, аби розглянути проєкт бюджету.

Рішення про місцевий бюджет мають опублікувати протягом 10 днів з його ухвалення.

Де шукати інформацію?

  • Openbudget – офіційний ресурс Мінфіну. 
  • Spending – портал, на якому можна простежити рух публічних фінансів як на національному, так і на місцевому рівні. Аби знайти цікавого вам розпорядника, потрібно вказати його ЄДРПОУ або назву.
  • Сайти місцевих рад, обласних держадміністрацій. Тут ви знайдете звіти, переліки розпорядників, бюджетні програми і паспорти.

Місцеві бюджети-2021

Пропонуємо попрацювати з openbudget. Розглянемо показники місцевих бюджетів за актуальний рік.

Звідки в бюджетів гроші?


На що витрачали?Джерела

Примітка. Матеріал підготовлений в рамках програми для журналістів «Економіка, ринки та аналіз даних» Центру журналістики Київської школи економіки та спеціально для ВІ «Активна Громада».

Авторка: Діана Делюрман, комунікаційна менеджерка ВІ «Активна Громада».


Теги: бюджет
Коментарі

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишити коментар